Sponsoring dla cierpliwych

dodano: 
07.11.2012
komentarzy: 
0

Inwestowanie w kulturę jest dobrym pomysłem na budowanie pozytywnego wizerunku marki, o ile będą to działania długofalowe. Jak czytamy w miesięczniku Press, mecenat daje najlepsze efekty w przypadku firm, które w komunikacji opierają się na zaufaniu, tradycji, lojalności i bezpieczeństwie - banków, towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych.

PKO Bank Polski postanowił sfinansować renowację obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki. „Matejko kojarzy się ze stabilnością i tradycją w Polsce, a to również atrybuty naszej marki” - tłumaczy Michał Zwoliński, specjalista ds. komunikacji PKO. Konkurencyjny BZ WBK zainwestował natomiast w film 1920 Bitwa Warszawska, promując przy okazji wiedzę o tym wydarzeniu. PZU wspiera natomiast warszawski Zamek Królewski, muzeum w Łazienkach Królewskich oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Poza branżą finansową i ubezpieczeniową najwięcej na kulturę wykłada branża energetyczna i paliwowa. W tym przypadku powody zaangażowania są inne – koncerny starają się budować pozytywne relacje szczególnie z lokalnymi społecznościami, zdobywać przychylność pracowników i mediów. Orlen wspiera przede wszystkim instytucje kulturalne z Płocka. PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera lubelski Teatr Stary i festiwal muzyczny w Łańcucie. Katarzyna Kowalska, odpowiedzialna za marketing i komunikację koncernu Energa zaznacza, że „nasycenie mediów standardowymi formami reklamy utrudnia dotarcie do odbiorców z przekazem, który byłby wiarygodny i nienachalny”. Jej firma została sponsorem filmu Wałęsa, współpracuje także z lokalnymi instytucjami kulturalnymi z Trójmiasta i Elbląga.

Niektóre marki postawiły na wspieranie festiwali, które w zamian przybrały nazwy sponsorów. I tak w lecie fani muzyki mogą uczestniczyć w Heineken Open’er, Coke Live, fani kinematografii w festiwalach T-Mobile Nowe Horyzonty czy Orange Kino Letnie. Jak tłumaczy Anna Solarek z Coca-Cola Poland Services, dzięki festiwalowi marka spełnia jedną ze swoich obietnic – „pokazywania pozytywnej strony życia”.

Wybór sponsorowanego wydarzenia zależy od koncepcji samej marki. W przypadku marek masowych wybór pada najczęściej na kino i muzykę popularną. Gdy firmy chcą dotrzeć do konkretnej, wąskiej grupy odbiorców, precyzyjniej wybierają imprezy. Na przykład Sony przed wszystkim wybiera ciekawe inicjatywy o małym zasięgu, które pasują do marki. BMW Group stawia natomiast na muzykę klasyczną, architekturę i nowoczesny design. (ks)

 

Źródło:

Press, Kultura daje zarobić, Magdalena Rydzik, 01.11.2012
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin