Strachy przeszłości

dodano: 
16.08.2006
komentarzy: 
0

Tomasz Zalewski  zamieścił w magazynie Press artykuł dotyczący wizerunku Polski po amerykańskim wydaniu książki Jana T. Grossa „Fear. Antisemitism in Poland after Auschwitz”. „W amerykańskich środowiskach opiniotwórczych utrwala się teraz przekonanie, że Polska w czasie II wojny światowej to tylko Jedwabne, Auschwitz i Kielce” – czytamy w tekście.
Zdaniem autora artykułu, książka Grossa przyczynia się do utrwalania w USA najgorszych stereotypów o polskim antysemityzmie, w tym informacji o „polskich obozach śmierci”. Dodatkowo brakuje działań na rzecz poprawy wizerunku naszego kraju. Zalewski informuje o tym, że Krzysztof Kasprzyk, konsul generalny Polski w Nowym Jorku, zwrócił się do agencji PR Fleishman-Hillard o pomoc w walce z negatywnym stereotypem Polski. Agencja przedstawiła plan wstępnych badań pilotażowych w wybranych grupach społecznych, które ustaliłyby, jaki jest jej wizerunek w opiniotwórczych kręgach w Ameryce. Nie zostały one przeprowadzone, ponieważ Polska nie mogła sobie pozwolić na zapłacenie za nie kilkuset tysięcy dolarów.
Specjaliści uważają, że nie należy reagować gwałtownie na obecną, niekorzystną sytuację. Natomiast radzą, aby Polacy prostowali błędne informacje nie wdając się w ideologiczne spory. Dobre rezultaty mogłoby również przynieść opublikowanie komentarza naszego prezydenta w którejś z amerykańskich gazet lub zainspirowanie wydania na amerykańskim rynku książki dotyczącej tego, w jaki sposób Polacy pomagali społeczności żydowskiej w czasie wojny.

Źródło:

Press, Po strachu, Tomasz Zalewski, 15.08.06, s. 30
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin