Szef Polskiej Organizacji Turystycznej chciał usunąć z programu wizyt promujących Polskę Auschwitz i Muzeum POLIN

dodano: 
31.08.2017
komentarzy: 
0

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Marek Olszewski, który od marca tego roku jest szefem Polskiej Organizacji Turystycznej, zasugerował usunięcie z programu wizyt dla zagranicznych dziennikarzy odwiedzin w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autorka tekstu Magdalena Kursa pisze, że z innego programu zwiedzania wykreślono natomiast wizytę w KL Auschwitz.

„Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie” – uzasadniał swoją decyzję w rozmowie z Gazetą Wyborczą. I dodał: „Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów”. Powiedział również, że to polskie, a nie żydowskie elity były w okresie wojny „zupełnie przeorane i zlikwidowane” – czytamy.

Jego komentarz spotkał się z szybką reakcją ministra sportu i turystyki, który zdecydował o natychmiastowej dymisji Olszewskiego.

Źródło: twitter.com/WitoldBanka

Gazeta Wyborcza podaje, że Jan Korsak, przewodniczący Rady POT, o decyzji Witolda Bańki dowiedział się z internetu. Jak pisze źródło, jego zdaniem będzie to dla organizacji trudna sytuacja, ponieważ to już kolejna zmiana na stanowisku szefa POT w tym roku.

Póki co nie wiadomo, kto zastąpi Marka Olszewskiego – czytamy. (pk)

Czytaj też: Sztuka Promowania: POLIN wydobywa sens z przeszłości

Źródło:

Gazeta Wyborcza, Polska ponad wszystko, Magdalena Kursa, 30.08.2017; Gazeta Wyborcza, Dymisja za słowa o Auschwitz, Magdalena Kursa, 31.08.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin