Szwajcaria: polubienie lub udostępnienie obraźliwych wpisów na Facebooku też może być przestępstwem

dodano: 
24.02.2020
komentarzy: 
0

Szwajcarski sąd federalny ogłosił, że polubienie lub udostępnienie obraźliwych wpisów na Facebooku może być uznane za udział w zniesławianiu – pisze businessinsider.com.pl za Polską Agencją Prasową. Ocena sędziów bazuje na wielkości zasięgu, jaki mogą osiągać tego typu treści, jeśli zostaną tylko podane dalej.

Wyrok został wydany w sprawie aktywisty Erwina Kesslera. Zniesławienia, zdaniem sądu, dopuściła się osoba, która udostępniała i lajkowała posty przedstawiające poszkodowanego jako neonazistę mającego „brunatne i antysemckie tezy”. Ze szwajcarskiego prawa wynika, że aby doszło do zniesławienia, musi zostać ono dostrzeżone przez stronę trzecią. Na Facebooku stało się to możliwe właśnie przez polubienia i udostępnienia postów.

Businessinsider.com.pl nazywa wyrok „przełomowym”, bo dotychczas podobnymi sprawami zajmowały się sądy na poziomie kantonów, a nie całej federacji.

Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości podkreślił jednak, że każda sprawa jest inna i ocena danej praktyki w mediach społecznościowych musi być uzależniona od jednostkowych okoliczności – czytamy. (mp)

Czytaj też: Wymuszanie lajków skończyło się więzieniem

Źródło:

businessinsider.com.pl, Za polubienie wpisu na Facebooku możesz zostać współwinnym. Przełomowy wyrok sądu w Szwajcarii, 20.02.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin