Węgry ukarały Facebooka milionową grzywną

dodano: 
09.12.2019
komentarzy: 
0

Facebook będzie musiał zapłacić Węgrom karę w wysokości 1,2 mld forintów (3,6 mln euro) – podaje polskieradio24.pl za PAP. Czytamy, że powodem ma być brak faktycznej darmowej dostępności serwisu.

Węgierski Urząd Ochrony Konkurencji (GVH) stwierdził, że portal społecznościowy narusza prawo, zamieszczając na stronie głównej adnotacje takie jak „Jesteśmy darmowi i tacy pozostaniemy” oraz „Jesteśmy darmowi i każdy może się do nas przyłączyć” – podaje źródło. Zdaniem GVH użytkownicy płacą Facebookowi – serwis czerpie zysk z ich aktywności i danych.

GVH uważa również, że hasła Facebooka sugerują brak ryzyka i odpowiedzialności. Tak naprawdę użytkownicy podejmują wielopoziomowe zobowiązanie, które nie jest dla nich w pełni zrozumiałe, ponieważ regulamin dotyczący danych osobowych jest złożony – czytamy dalej. Urząd uznał, że często ludzie nie są świadomi tego, w jaki sposób informacje o nich są wykorzystywane i zazwyczaj nawet nie czytają regulaminów portali społecznościowych.

Jak czytamy, wymierzona kara grzywny jest dopasowana do węgierskich dochodów z reklam spółki Facebook Ireland Ltd. Pod uwagę wzięto również fakt, że Facebook globalnie wycofał ze swoich stron informację o tym, że jest i będzie bezpłatny, a podobne kary nałożono już wcześniej w Stanach Zjednoczonych i Europie. (ak)

Źródło:

polskieradio24.pl, Węgry: Facebook ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji, 06.12.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin