Wisła Kraków spiera się z Cracovią o tytuł najstarszego klubu piłkarskiego w Polsce

dodano: 
21.01.2021
komentarzy: 
0

Który klub piłkarski jest najstarszym w Polsce? O ten tytuł spierają się dwie drużyny z Krakowa – Wisła Kraków i Cracovia. Temat zyskał zainteresowanie w związku z nową akcją informacyjną Wisły Kraków.

W 2021 roku Wisła Kraków obchodzi 115 rocznicę swojego powstania, w związku z czym planuje różne aktywności i uroczystości – przekazuje klub w informacji prasowej. Jednym z przykładów działań jest akcja informacyjna, której celem jest przedstawienie faktów związanych z historią pierwszych lat klubu i „wynikającym z nich prawem do miana najstarszego klubu Krakowa, a co za tym idzie najstarszego klubu Polski”.

Jak informuje Wisła Kraków, w ramach akcji wszystkie najważniejsze redakcje sportowe w Polsce, przedstawiciele wszystkich najważniejszych polskich organizacji sportowych oraz zarządy klubów Ekstraklasy i I ligi otrzymały przesyłkę zawierającą list wprowadzający przewodniczącego rady nadzorczej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA, Tomasza Jażdżyńskiego. W przesyłce znalazło się także opracowanie historyczne z zestawieniem faktów o początkach piłki nożnej w Krakowie oraz reprodukcje przedwojennych gazet „rozwiewające wątpliwości dotyczące dyskusji o starszeństwie krakowskich klubów”. Materiały te w formie cyfrowej można także znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej akcji – najstarszypolskiklub.pl.

Z okazji jubileuszu klub wprowadził także nowe hasło „definiujące ducha i pozycję Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków”: „Pierwszy zdobywca Pucharu Polski. Pierwszy mistrz Ligi Polskiej. Najstarszy polski klub. Po prostu pierwszy. Po prostu Wisła Kraków”.

W liście Tomasza Jażdżyńskiego, zamieszczonym na stronie akcji, czytamy m.in.: „Historycy toczyli wiele dyskusji o dacie założenia krakowskich klubów. Mnogość wyszukanych przez obydwie strony argumentów, notatek prasowych i ustnych relacji nie pozwala ich tutaj przytoczyć. Skrótowe ich omówienie znajduje się w dołączonym do listu opracowaniu . Władze TS Wisła uznały jednak, że niepodważalnym dowodem słuszności tezy o starszeństwie jest przez nikogo nie podważany fakt, iż tzw. okrągłe jubileusze naszego klubu obchodzone były w latach wyznaczonych przez datę jego założenia w roku 1906, podczas gdy przed II wojną światową wszystkie jubileusze organizowane przez KS Cracovia, towarzyszące im wydawnictwa i pamiątki wskazywały na rok założenia 1907”.

Na Twitterze Jażdżyński wskazuje także: „Jest faktem, że do 1937 roku klub KS Cracovia zawsze oficjalnie świętował swoje jubileusze, licząc je od 1907 roku. Wyrwane z kontekstu wycinki i pojedyncze artykuły tego nie zmienią”. W twitterowych postach Tomasz Jażdżyński przywołuje także starsze artykuły z gazet i stwierdza, że „prawda jest trudna”, a klub nie mógł dłużej milczeć.

post

post

post

Źródło: twitter.com/jazdzynski

W odpowiedzi na twitterowym koncie Cracovii pojawił się post z grafiką, na której znajduje się data powstania klubu – 13 czerwca 1906 roku. We wpisie napisano także: „Najstarszy klub sportowy w Polsce”. Takie samo hasło znajduje się w opisie profilu klubu na Twitterze.

post

Twitter Cracovia

Źródło: twitter.com/MKSCracoviaSSA

PRoto.pl wysłało do Cracovii prośbę o skomentowanie tej sprawy. W odpowiedzi klub przekazał, że „nie komentuje fake newsów”.

Prośbę o odniesienie się do sytuacji, PRoto.pl wysłało także do Wisły Kraków. „Nie komentujemy szerzej, odsyłamy do źródeł historycznych wyjaśniających tę kwestię” – odpowiedział klub.

Na Twitterze sytuację skomentował jednak Tomasz Jażdżyński. „Ponieważ mój czas nie jest z gumy, nie będę już więcej dyskutował na bieżąco z ludźmi, którzy nie zadali sobie nawet trudu zapoznania się z moim zdaniem. Zbiorę kiedyś te wszystkie »argumenty« i manipulacje i odpowiem zbiorczo” – czytamy w twitterowym poście przewodniczącego rady nadzorczej.

post

post

Źródło: twitter.com/jazdzynski

(ak)

Zdjęcie główne: najstarszypolskiklub.pl

Źródło:

własne/ najstarszypolskiklub.pl
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin