Władze Meksyku chcą się promować w najnowszym Bondzie. W zamian wysokie ulgi podatkowe dla producentów

dodano: 
16.03.2015
komentarzy: 
0

MGM i Sony, producenci nowego filmu o Jamesie Bondzie, mogą otrzymać ulgę podatkową od 14 do 20 mln dolarów. Pod warunkiem, że scenariusz będzie pokazywał Meksyk w pozytywnym świetle – informuje Taxanalyst.com.

Nową serią o agencie 007 władze kraju chcą zawalczyć o zły wizerunek Meksyku, który kojarzony jest ostatnio głównie z narkotykami, korupcją i przemocą. Miesiąc po rozpoczęciu zdjęć firmy MGM i Sony otrzymały dokładne wytyczne dotyczące pożądanych zmian w scenariuszu.

Mejle dotyczące scenariusza trafiły do opinii publicznej w wyniku ataku hakerskiego na Sony, Sony Pictures Entertainment i MGM. Twórcy filmu zobowiązali się m.in. do pokazania „nowoczesnych budynków w Mexico City”, zaprezentowania skuteczności meksykańskiej policji w walce z przestępczością. Ponadto w oryginalnym scenariuszu „Spectre” znalazł się zabójca o imieniu Sciarra, jednak władze kraju nalegały także, by nie był Meksykaninem. Chciały także, by w roli dziewczyny Bonda pojawiła się znana meksykańska aktorka. Ta część umowy została zdaniem autorów raportu spełniona, bo do obsady dołączyła  Stephanie Sigman. Meksykanie chcieli też zastąpić walkę w klatce pościgiem podczas Dnia Zmarłych oraz umieścić w filmie ujęcia stolicy kraju z lotu ptaka, gdy Bond kradnie helikopter Sciarry.

Według portalu Taxanalyst taka ingerencja w scenariusz filmowy  wykracza poza standardowe praktyki dotyczące ulg podatkowych.  Brian Bardwell, autor artykułu, sugeruje też, że dla producentów filmu ten potężny wkład finansowy to duża szansa, bo budżet „Spectre” - 300 mln dolarów jest największy ze wszystkich serii.Bardwell pisze także, że ostatnie działania władz mają na celu odwrócenie uwagi od kryzysu bezpieczeństwa, spowodowaną masową liczbą informacji o przemocy i handlu narkotykami w kraju. (mw)

Źródło:

taxanalyst.com, From Mexico With Love: How Sony Got Millions in Incentives to Rewrite 007 Film, Brian Bardwell, 3.03.2015
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin