Wyciek danych z Facebooka. Dotknął ponad 500 mln użytkowników

dodano: 
06.04.2021
komentarzy: 
0

Na jednym z forów hakerskich pojawiły się dane osobowe ponad 533 mln użytkowników Facebooka ze 106 krajów – podaje mashable.com. Jak czytamy, w udostępnionym za darmo pliku znajdują się m.in. adresy mailowe, numery telefonów, daty urodzin czy lokalizacje korzystających z serwisu, również osób z Polski. Dowiadujemy się, że informacje mogą zostać wykorzystane do spamu czy telemarketingu.

Mashable.com pisze, że baza z danymi została znaleziona przez specjalistę ds. bezpieczeństwa, Alona Gala. Czytamy, że ekspert po raz pierwszy zauważył wyciek w styczniu, kiedy to jeden z użytkowników tego samego forum, na którym później pojawiły się informacje, promował bota, który za odpowiednią kwotę miał dostarczyć numery telefonów wielu użytkowników Facebooka. Teraz dostęp miał być bezpłatny.

Źródło: twitter.com/UnderTheBreach

Źródło: twitter.com/UnderTheBreach

Dalej dowiadujemy się, że sam wyciek jest konsekwencją błędu, który Facebook naprawił w 2019 roku – obecnie wykradzione dane pochodzą sprzed tego okresu. Źródło, powołując się na raport Washington Post, tłumaczy, że baza z informacjami sprzed dwóch lat była wielokrotnie wystawiana na sprzedaż po coraz niższych cenach. Najnowsze odkrycie o darmowym dostępie na forum hakerskim oznacza, że dane mogły zostać szeroko wykorzystane – czytamy.

Źródło pisze, że wnioskiem z tego zajścia jest fakt, że być może nie warto podawać wszystkich prawdziwych informacji przy logowaniu się do sieci społecznościowych, mimo że niektóre z nich pozwalają na dostosowywanie treści do konkretnego użytkownika.

Do sytuacji pod trochę innym kątem odniósł się portal Niebezpiecznik, który przekazał „ciekawostkę” o tym, że ponad 15 tys. Polaków, których dane wyciekły z Facebooka, jako zawód podało „Szlachta nie pracuje”.

Źródło: facebook.com/Niebezpiecznik

(kd)

Źródło:

mashable.com, Facebook data for 533 million users leaked in 2019 and hey, it's still out there, Adam Rosenberg, 5.04.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin