YouTube ciągle żywy

dodano: 
26.04.2012
komentarzy: 
0

Według sądu w Hamburgu YouTube nie podjął wystarczających działań, by chronić interesy artystów. Jeżeli wyrok się uprawomocni, nałożenie wymaganych przez sąd filtrów spowolni znacząco proces wrzucania plików do serwisu – donosi BBC. Ale zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec serwisu.

Gdy użytkownik wrzuca do serwisu YouTube materiał naruszający prawa autorskie muzyków, konsekwencję ponosi właściciel serwisu – do takiego wniosku doszedł sąd w Hamburgu. Bartłomiej Juszczyk, CEO Grupy Adweb, nie uważa, by mogło to wpłynąć znacząco na działanie YouTube w kontekście biznesowym. „Mniemam, że możemy się spodziewać co najwyżej wprowadzenia systemu filtrów, które w pewien sposób ograniczą liczbę filmów wykorzystujących bezprawnie czyjeś nagrania oraz braku reklam na nich. Dorzucając do tego najpewniej sakiewkę z dolarami, jaka powinna być efektem spodziewanej ugody – YouTube co najwyżej poniesie – nie pierwszy raz – koszty, które i tak w skali całej korporacji, nie są znaczące” – komentuje. Dodaje jednocześnie, że powielanie podobnych procesów może z czasem doprowadzić do tego, że YouTube jaki dziś znamy, funkcjonalnie zmieni się znacząco – „najpewniej w sposób niekorzystny dla użytkowników”.

Ilona Grzywińska, konsultant PR i social media podkreśla, że orzeczenie wpłynie na używalność YouTube przede wszystkim w Niemczech i głównie w przypadku dzielenia się klipami muzycznymi. „Przykład Grooveshark – platformy do dzielenia się muzyką, która zrobiła spektakularną karierę w USA, a nie może funkcjonować w Niemczech, jest istotnym ostrzeżeniem dla biznesów internetowych bazujących na podobnym modelu, które chcą wejść na rynek niemiecki” – przypomina. Według niej sprawa YouTube niewątpliwie jest precedensem dla innych krajów i prawa unijnego, ale na chwilę obecną nie można mówić o początku końca serwisu. „Orzeczenie jest bowiem bardzo precyzyjne i mówi o jednym kraju i jednej grupie posiadającej prawa do nagrań – Gema” – zaznacza Grzywińska. (es)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin