YouTube idzie na wojnę z teoriami spiskowymi

dodano: 
16.10.2020
komentarzy: 
0

YouTube podejmuje kolejne kroki w walce z nienawiścią i nękaniem w serwisie. Z platformy usuwane będą treści związane z teoriami spiskowymi, które usprawiedliwiają przemoc w rzeczywistości.

Jak tłumaczy portal społecznościowy, moderowanie treści dezinformujących czy szkodliwych teorii spiskowych jest trudne, ponieważ tego typu informacje co chwilę ewoluują. Zarządzanie nimi może się udać dzięki nieustannej pracy zespołów, które przeglądają i aktualizują zasady obowiązujące w serwisie. YouTube wskazuje, że działania te skupiają się na czterech filarach: usuwaniu treści naruszających regulamin, ograniczaniu rozprzestrzeniania się dezinformacji, promowaniu autorytetów oraz nagradzaniu zaufanych twórców.

Serwis zaznacza, że duży krok w stronę ograniczenia zasięgu szkodliwych treści dezinformujących poczynił dwa lata temu, kiedy zaktualizował swój system rekomendowania filmów. Czytamy, że dzięki usunięciu nieodpowiednich wideo z zakładek wyszukiwania i odkrywania liczba wyświetleń takich treści z tych miejsc spadła o 70 proc. Przy tej okazji YouTube zwraca uwagę na problem z filmami na temat QAnon – teorii spiskowej, według której Donald Trump prowadzi tajną wojnę z politycznymi elitami, które m.in. oskarża się o pedofilię i czczenie szatana. Na blogu YouTube’a czytamy, że wspomniane wcześniej działania zmniejszyły liczbę wyświetleń wideo związanych z QAnon o ponad 80 proc. od stycznia 2019 roku – przy czym filmy te nie pochodziły z subskrypcji.

Dodatkowo YouTube przekazuje, że usunął dziesiątki tysięcy filmów i zamknął setki kanałów, które naruszały zasady związane z grożeniem przemocą czy zaprzeczaniem istnienia brutalnych wydarzeń. Zdaniem serwisu praca ta była kluczowa w ograniczeniu rozprzestrzeniania się szkodliwych teorii spiskowych – czytamy jednak, że nadal można zrobić więcej. Dlatego też portal społecznościowy rozszerza swój regulamin dotyczący nienawiści i nękania – zabronione będzie zamieszczanie treści na temat teorii spiskowych, które uzasadniają przemoc w rzeczywistości (takich jak te, związane z QAnon). YouTube zaznacza jednak, że możliwe będzie publikowanie filmów poruszających temat teorii spiskowych, które umieszczone będą w innym, nieszkodliwym kontekście.

Czytaj także: Google będzie blokować reklamy na stronach rozpowszechniających teorie spiskowe o koronawirusie

Nowe zasady są egzekwowane od 15 października 2020 roku. Serwis dodaje, że regulamin będzie aktualizowany w nadchodzących tygodniach, aby na bieżąco dopasowywać go do nowo pojawiających się treści związanych z teoriami spiskowymi. (ak)

Źródło:

blog.youtube.com, Managing harmful conspiracy theories on YouTube, 15.10.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin