Z ustawy o lobbingu

dodano: 
09.03.2005
komentarzy: 
0

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, większą przejrzystość zawodu lobbysty zapewni przewidziana w rządowym projekcie ustawy konieczność uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność lobbingową, jeszcze przed jej podjęciem. „Rejestr byłby jawny, a wpis do niego odpłatny”. Gazeta podaje również, że takie rejestry prowadzone są również w innych krajach, w Niemczech zajmuje się nim parlament, a w Kanadzie specjalnie powołany organ. W polskim projekcie ustawy podzielono lobbystów na dwie kategorie: zawodowych i etatowych. Oznacza to, że działalność lobbingowa może być prowadzona zarówno przez członków organizacji, przedsiębiorców, jak i na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilno-prawnej w ramach indywidualnie prowadzonej działalności.

Cały artykuł:

LOBBING. PROJEKT USTAWY W SEJMIE

Zawodowi i etatowi

W większości krajów Unii Europejskiej rękojmię należytego wykonywania działalności lobbingowej zapewniają działające tam organizacje zawodowe. Mają własne kodeksy etyczne i przestrzegają, aby ich członkowie po stępowali zgodnie z zawartymi w nich normami. W USA powstał nawet przemysł lobbingowy, ponieważ lobbing stanowi tam dynamicznie rozwijający się sektor biznesu. W Polsce natomiast wciąż brakuje jego definicji.

W prawdzie od półtora roku istnieje w Polsce Stowarzysze nie Profesjonalnych Lobbystów, które opracowało swój kodeks etyki zawodowej, a Podyplomowe Studium Lobbingu Collegium Ciyitas zaczyna już kształcić drugi rocznik studentów, to jednocześnie sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o działalności lobbingowej nie sformułowała nawet definicji lobbingu. Nad projektem tej ustawy w Sejmie trwają prace już drugi rok.

Na szybkim uchwaleniu przepisów zależy legalnie pracującym profesjonalnym lobbystom. Aby wykonywanie przez nich zawodu było skuteczne, potrzebne są nie tylko wiedza o procesach podejmowania decyzji, etyce, metodach i technice komunikowania się, lecz również skuteczne przeciwdziałanie negatywnemu obrazowi ich profesji, co może zapewnić dopiero wejście W życie przepisów przygotowywanej ustawy. Większą przejrzystość wykonywania zawodu zapewni przewidziana w rządowym projekcie ustawy konieczność uzyskania wpisu do - prowadzonego przez ministra właściwe go do spraw administracji publicznej - rejestru podmiotów wykonujących działalność lobbingową, jeszcze przed jej podjęciem. Rejestr był by jawny, a wpis do niego odpłatny. Byłby dokonywany na podstawie zgłoszenia przedsiębiorcy, który prowadzi działalność lobbingową, bądź kierownika podmiotu, który się nią zajmuje w ciągu 14 dni od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej, która obejmuje świadczenie usług lobbingowych, albo od powierzenia pracownikowi lub zleceniobiorcy usług w tym zakresie.

Takie rejestry prowadzone są też w innych krajach, na przykład w Niemczech robi to parlament, a w Kanadzie specjalnie w tym celu powołany organ.

W projekcie przewidziano po dział lobbystów na dwie kategorie: zawodowych i etatowych. Uznano, że taka działalność może być wykonywana zarówno przez członków organizacji, jak i na podstawie stosunku pracy lub urnowy cywilno prawnej w ramach indywidualnie prowadzonej działalności oraz przez przedsiębiorców. Zaliczenie do określonej kategorii zależałoby od celu działalności. Aby osiągnąć zysk lub uzyskać inne korzyści majątkowe, będzie prowadzona działalność zawodowa, natomiast w celu promowania lub obrony własnych interesów — działalność etatowa.

Małgorzata Piasecka –Sobkiewicz

Zdaniem wielu teoretyków i praktyków, lobbing to zawód. Jaką więc należy mieć wiedzę, aby go wykonywać?
dr Małgorzata Molęda-Zdziech, Instytut Studiów Międzynarodowych Szkoła Główna Handlowa w Warszawie:
Należy posiąść pewną wiedzę dotyczącą procesów podejmowania de cyzji, etyki, metod technik komunikowania.
Marek Nowakowski, Grupa Doradztwa Strategicznego:
Predyspozycje przydatne do pracy w lobbingu to: komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, zdolności analityczne, umiejętność wyszukiwania oraz selekcji informacji, znajomość systemu prawnego i języków obcych.
Źródło: Jacek Podgórski — „Umiejętności w profesjonalnym lobbingu”, Zeszyty Naukowe Collegium Civitas

Źródło:

Gazeta Prawna, Zawodowi i etatowi, 09.03.05, s. 9
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin