Zwierzęta - samotne ofiary wypadków

dodano: 
25.01.2017
komentarzy: 
0

Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem oraz edukacja związana z właściwymi zachowaniami przy tego typu zdarzeniach.
Według szacunków Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne rocznie w Polsce może dochodzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy wypadków drogowych z udziałem zwierząt – zarówno tych dzikich, jak i domowych pupili. Dodatkowo problemem jest brak wiarygodnych danych, które obrazowałyby rzeczywistą skalę zjawiska. Część czworonogów przeżywa kolizję i w cierpieniu czeka na pomoc człowieka, która nie zawsze nadchodzi. Tylko nieliczni kierowcy (około 25 proc.) zgłaszają wypadek właściwym organom i to tylko w sytuacjach, gdy sami są poszkodowani lub ucierpi ich środek transportu.

 

„Nasza fundacja leczy takie zwierzęta, jednak zdarza się, że czworonogi umierają przed otrzymaniem wsparcia weterynaryjnego. Psy i koty trafiają do nas z wieloma obrażeniami, m.in. poważnymi urazami głowy i miednicy, krwotokami czy uszkodzeniami kręgosłupa. Staramy się pomagać w każdym przypadku, lecz czasem na tę pomoc jest już za późno. Bardzo wielu z nas stara się nie dostrzegać problemu. Jeśli przydarzy się wypadek drogowy z udziałem zwierzaka, który nie wyrządzi nam jakiejkolwiek szkody, pozostawiamy go na pastwę losu” - zwraca uwagę Radosław Marter, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne.

W ramach ogólnopolskiej akcji ,,Włącz sumienie!’’ powstała strona internetowa www.wlaczsumienie.org. Można na niej znaleźć porady dotyczące m.in. pierwszej pomocy dla psa i kota, informacje na temat aspektów prawnych wypadków z udziałem zwierząt dzikich i domowych, a także przydatne numery telefonów. Na stronie zamieszczono także Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych, dzięki której Fundacja gromadzi wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce.

 

Monika Myziak, lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne, podkreśla:
„Bardzo często boimy się udzielić pierwszej pomocy, bądź nie wiemy, co konkretnie należy zrobić, gdy doszło do wypadku z udziałem człowieka. Świadomość właściwych zachowań przy zdarzeniach komunikacyjnych z udziałem zwierząt jest jeszcze niższa, a przecież, podobnie jak w przypadku ludzi, pierwsze chwile decydują o życiu czworonoga. Z tego względu, obok zmiany postawy społeczeństwa, ważna jest również jego edukacja".

Ogólnopolską akcję ,,Włącz sumienie!’’ wspiera Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA, który wystąpił w spocie telewizyjnym i radiowym kampanii. Do grona partnerów dołączyła również Straż Miejska w Warszawie, która w trakcie trwania projektu przeprowadza w warszawskich szkołach podstawowych pogadanki dla dzieci na temat właściwego zachowania się na drodze w stosunku do zwierząt. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.

 

O Fundacji
Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne wspiera ofiary wypadków drogowych oraz pomaga ludziom, znajdującym się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej, którzy nie mają możliwości samodzielnego ponoszenia kosztów leczenia swoich czworonogów. Opieką weterynaryjną obejmuje także zwierzęta porzucone oraz te, które przebywają w domach tymczasowych.

Fot. Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne
 

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin