.

StarForce 2010, czyli zlot miłośników Gwiezdnych Wojen w Bydgoszczy

dodano: 
26.11.2010

Rodzaj:

case'y agencji

Firma:

Planet PR

Tytuł projektu:
StarForce 2010, czyli zlot miłośników Gwiezdnych Wojen w Bydgoszczy

Klient:
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Podmiot realizujący:
Planet PR

Opis kampanii:
StarForce 2010 miał na celu uczczenie 30 rocznicy premiery Imperium Kontratakuje (V część sagi Gwiezdne Wojny). Impreza została zorganizowana przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przy współpracy Bydgoskiego Fanklub Star Wars i Toruńskiego Imperium Star Wars oraz członków Legionu 501 (Polish Garrison) i Rebel Legionu (Eagle Base). Patronat nad imprezą sprawowała Polska Organizacja Turystyczna.
Impreza była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Grupy docelowe kampanii:
Adresatami kampanii były poniższe grupy:
- Rodziny z dziećmi,  mieszkające w północnej części Polski;
- Turyści (StarForce jako dodatkowa, niezwykła atrakcja turystyczna).
- Fani Gwiezdnych Wojen z całej Polski, niezrzeszeni  w fandomach (klubach zrzeszających aktywnych fanów) – ludzie w różnym wieku, którzy chcieli wziąć udział w swoistym święcie, choć na co dzień nie biorą udziału w lokalnych spotkaniach;
- Fandomy Gwiezdnych Wojen;

Cele kampanii:
Kampania była prowadzona przez dwa miesiące – sierpień i wrzesień 2010 roku. Jej głównym celem było nagłośnienie wydarzenia w całej Polsce, tak, by informacja dotarła do jak największej liczby osób.  Nietypowe wydarzenie, jakim był StarForce, było także przyczynkiem do szerokiego informowania o Bydgoszczy i regionie Kujawsko-Pomorskim (jako ciekawego turystycznie miejsca).
Celem pobocznym było odejście od wizerunku zamkniętego konwentu, skierowanego tylko do fanów sagi Gwiezdnych Wojen.  

Przeprowadzone działania:
Kluczowym elementem dla kampanii były szerokie kontakty z mediami, w szczególności ogólnoinformacyjnymi (media skupione na tematyce Star Wars i konwentów dość łatwo interesowały się eventem ze względu na jego motyw przewodni).  Politykę informacyjną utrudniał specyficzny podział imprezy (piątek i niedziela były dniami zamkniętymi – przeznaczonymi głównie na spotkania Fandomów, natomiast sobota była dniem otwartym – o rozbudowanym programie, przeznaczonym dla szerokiej publiczności).
Pierwszy etap (sierpień) była fazą, w której kluczowe było poinformowanie mediów o imprezie i zainteresowanie odpowiednich dziennikarzy. Przygotowywane informacje pokazywały program, wybranych gości, miejsca.

Druga faza (I tydzień września) skupiona była na przyciągnięciu uwagi nie tylko dziennikarzy, ale potencjalnych gości. Kluczową informacją była, skutecznie wynegocjowana, pierwsza w Polsce wizyta Davida Prowse’a – odtwórcy jednej z głównych ról - Dartha Vadera. Pojedynczy, mocny claim zwracał uwagę dziennikarzy i wydawców. Dzięki temu publikowane były nie tylko informacje o samej imprezie, ale także pojawiło się wiele tekstów o znacznie szerszym kontekście, wpisujących StarForce w nurt określonej kultury i pokazujących go jako imprezę o szerokim spektrum. Ta faza, zgodnie z założeniem, zwróciła także uwagę mediów zajmujących się gwiazdami i tzw. „wydarzeniami tygodnia”. W ciągu 3 dni zaaranżowanych zostało 7 dużych wywiadów z Davidem Prowsem i organizatorami zlotu.

Kolejne działanie zostało podjęte na 3 dni przed samą imprezą – do mediów lokalnych (na terenach, gdzie aktywnie działają fandomy) wysłana została informacja, że fani z danego regionu wybierają się na StarForce. Odzew był ogromny – wiele lokalnych mediów, z pomocą Planet PR, szukało takich osób i przygotowywało materiały na temat fanów, Gwiezdnych Wojen i samego StarForce. Dzięki sprawnemu działaniu i szybkiej pomocy lokalnym dziennikarzom, informacja znacznie zwiększyła swój zasięg, docierając do osób, które na co dzień darzą dużym zaufaniem właśnie media lokalne.

Podczas samej imprezy na miejscu obecny był rzecznik imprezy, który dbał zarówno o dostępność dla dziennikarzy Davida Prowse’a, jak i organizatorów, a także ułatwiał rozmowy z odwiedzającymi. Dzięki sprawnej obsłudze, nagrania i wywiady nie kolidowały z poszczególnymi punktami programu imprezy, a równocześnie dziennikarze mogli w 100% realizować swój plan (wywiady, wejścia na żywo, rozmowy z odwiedzającymi).

Efekty kampanii:
Sukces kampanii pokazują przede wszystkim wyniki mediowe i ilość odwiedzających osób.
Dzięki dokładnie przemyślanym czasowo i tematycznie działaniom informacyjnym, kampania przyniosła blisko 200 publikacji medialnych, z czego 30 telewizyjnych. Na evencie obecni byli przedstawicie wszystkich wiodących mediów, a prowadzone rozmowy z wydawcami i producentami doprowadziły do stałej obecności  4 stacji telewizyjnych (na miejscu były wozy transmisyjne i wielokrotne wejścia na żywo). Relacje z imprezy znalazły się w serwisach informacyjnych większości stacji telewizyjnych i radiowych (m.in. TVP 1, TVP 2, TVN, TVN 24, Polsat, Polsat News, RMF FM, Radio ZET, PR 1, itd.). W każdej publikacji była wymieniana nazwa miasta – gospodarza imprezy (Bydgoszcz), a w niemal wszystkich znalazła się także nazwa organizatora (Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna) i wywiady z przedstawicielami.

Dzień otwarty StarForce (sobota, 11 września) przyciągnął tłumy odwiedzających. Otwarcie imprezy (na Wyspie Młyńskiej – w plenerze) obejrzało ponad 20 000 osób. Do obejrzenia wystaw i prelekcji w Operze Novej (teren zamknięty) chętnych było tak wielu, że grupy, które przybyły na miejsce dopiero ok. godziny 17 -18 nie mogły być wpuszczone do środka ze względów bezpieczeństwa.

Za ciekawe podsumowanie można uznać także słowa samego Davida Prowse’a, który kilka dni później napisał na swojej oficjalnej stronie, że StarForce 2010 był największym eventem związanym z Gwiezdnymi Wojnami, w jakim przez 30 lat miał okazję wziąć udział.

Za obsługę medialną eventu odpowiedzialni byli Anna Watza i Arkadiusz Słowik z Działu Regiony i Turystyka Agencji Planet PR.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin