.

W towarzystwie lwa

dodano: 
24.08.2006

Rodzaj:

case'y firm

Firma:

ING Bank Śląski

Podmioty realizujące projekt
ING Bank Śląski, 13 oddziałów regionalnych

Tytuł projektu
„W towarzystwie lwa”

Określenie problemu
W Polsce rocznie ok. 2500 dzieci zapada na choroby onkologiczne, a blisko 6000 jest pod stałą kontrolą lekarską po terapii. Dzieci z chorobami nowotworowymi (w 2006 roku grupa beneficjentów zostanie poszerzona o dzieci z oddziałów nefrologii) spędzają na oddziałach onkologicznych często długie miesiące. Przeniesione z dnia na dzień w nieznane otoczenie, poddawane terapii, badaniom i zabiegom nie radzą sobie z olbrzymim poziomem lęku, który towarzyszy chorobie. Choroba może wyzwolić w dziecku wiele emocji, głównie negatywnych, m.in.: lęk, smutek, złość, rozdrażnienie, agresję, poczucie winy, poczucie krzywdy, bezradność, nudę.
Dziecko może zareagować wycofaniem się, apatią, płaczliwością, utratą zainteresowania i kontaktu z otoczeniem, ale również nadmiernym pobudzeniem i nieposłuszeństwem. Zwykle zmianie ulegają jego codzienne przyzwyczajenia - zmniejsza się aktywność, samodzielność, zanika apetyt, pojawiają się problemy z zasypianiem i niespokojne sny. Dzieci boją się nieznanego otoczenia, sytuacji, ludzi. Nadrzędnym celem biblioterapii jest redukcja lęków, które towarzyszą dziecku od najmłodszych lat, a zwłaszcza dziecku choremu w obcym i nieznanym miejscu.
Dzięki wspólnemu czytaniu z dorosłym młodsze dziecko oswaja się z lękiem. Podobnie jest ze starszymi dziećmi, czytającymi samodzielnie, które mogą utożsamiać się z bohaterami.

Co to jest biblioterapia?
Samo pojęcie wywodzi się od greckich wyrazów: biblion, co oznacza książkę, i therapeo – leczę. Za oficjalną definicję biblioterapii przyjmuje się działanie terapeutyczne oparte o stosowanie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych rozumianych jako środek wspierający proces terapii w medycynie. Jest rodzajem psychicznego wsparcia, oparcia w procesie osiągania bezpieczeństwa, środkiem do realizacji potrzeb. Biblioterapia jest częścią terapii pedagogicznej.

Cel projektu
Celem programu jest dostarczenie małym pacjentom, rodzicom, psychologom i pedagogom oraz kadrze medycznej narzędzia wspierającego proces terapii medycznej. Planując działania w ramach programu, wzięto pod uwagę dzieci w wieku 2-13 lat. Pod względem odbioru literatury są to faktycznie dwie kategorie wiekowe. Jednak rozmowy z psychologami wykazały, że akcją warto objąć również dzieci do ostatniej klasy gimnazjum.

Grupa/grupy docelowe
Bezpośrednimi beneficjentami akcji są dzieci z chorobami nowotworowymi (w 2006 roku również dzieci z chorobami nerek, przebywające na oddziałach nefrologicznych) oraz ich rodzice. W grupie docelowej znaleźli się również pracownicy banku (promocja postawy banku odpowiedzialnego społecznie), personel medyczny, psychologowie dziecięcy i nauczyciele pracujący z pacjentami (popularyzowanie technik biblioterapii).

Przeprowadzone działania

„Lucjan lew, jakiego nie było”
Nie łatwo jest pomóc małym pacjentom, którzy muszą borykać się ze swoimi lękami. Stąd zrodził się pomysł na wydanie specjalnej książki, która pomogłaby dzieciom oswoić ten lęk i zaadaptować się do nowej sytuacji. Wszystkie dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych w całej Polsce i nowi pacjenci otrzymali bezpłatnie książeczkę biblioterapeutyczną, która spełnia swoją rolę, kiedy czytana jest przez rodziców, opiekunów, wolontariuszy. Autorką książki jest Roksana Jędrzejewska –Wróbel, mająca w swoim dorobku siedem książek i wiele opowiadań dla Świerszczyka i Misia. Ilustracje przygotowała Joanna Jung.
Nieprzypadkowo jednym z bohaterów książki jest lew Lucjan. Jest bardzo odważny i dzielny, chociaż czasami nie wszystko mu się udaje. Główną bohaterką jest mała dziewczynka Hania, przeniesiona do nieznanej, nie zawsze przyjaznej krainy. Wspólnie przeżywają wiele przygód, a Lew Lucjan jest przewodnikiem i opiekunem Hani. Książka została zilustrowana w taki sposób, aby dziecko, które jeszcze nie czyta samodzielnie potrafiło odtworzyć historię w niej przedstawioną poprzez ciąg ilustracji. Zwraca uwagę żywa kolorystyka ilustracji i zabawne przedstawienie postaci.
Programowi towarzyszą spotkania dzieci ze znanymi osobami - ambasadorami dobrej woli. W spotkaniach z dziećmi w 2005 roku udział wzięli: Edyta Jurgowska, Martyna Wojciechowska, Andrzej „Piasek” Piaseczny, Marcin Urbaś, Marek Kamiński, Sebastian Chmara, Maciej Szczawiński, Jacek Król, Malwina Ratajczak, Tatiana Okupnik, Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Zbyszek Samborski.

Komunikacja wewnętrzna
- Baśka – magazyn firmowy, artykuły, relacje
- intranet – sekcja Odpowiedzialność społeczna
- szkolenie specjalistów
- mailingi wewnętrzne - do dyrektorów regionalnych zarówno z działów detalicznych, jak i korporacyjnych oraz specjalistów ds. marketingu w regionach, miały one charakter nie tylko informacyjny, ich celem było skupienie pracowników na realizacji programu i zachęcenie do osobistego zaangażowania. (We wszystkich spotkaniach organizowanych na oddziałach onkologii dziecięcej udział biorą dyrektorzy obszarów, regionów lub oddziałów ING Banku Śląskiego na właściwym terenie funkcjonowania szpitali).

Komunikacja zewnętrzna
- informacje prasowe
- zaproszenia wybranych dziennikarzy na spotkania
- internet – www.ing.pl

Ewaluacja
W spotkaniach uczestniczyło blisko 500 dzieci, a około 300 zostało odwiedzonych przy łóżkach w izolatkach. Wszyscy otrzymali książki „Lucjan lew, jakiego nie było” a ponad 5000 zostawiono na oddziałach według zapotrzebowania ustalonego przez ordynatorów. O akcji pisały dzienniki lokalne i ogólnopolskie, miesięczniki branżowe, informowały portale internetowe i lokalne rozgłoście oraz ogólnopolska Trójka. Książkę dobrze oceniło środowisko lekarzy, pedagogów i psychologów dziecięcych, a także rodzice małych pacjentów. Akcja otrzymała nominację do nagrody „Złote Spinacze 2005” w kategorii – CSR (Corporate Social Responsibility).

Osoby odpowiedzialne za projekt
Wydział Public Relations: Joanna Warmuz – (032) 357 84 07, Edyta Bracik – (032) 357 85 19

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin