AGORAFOBIA, AKROFOBIA, MIZOFOBIA

Agorafobia – to chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią. Cierpiący na agorafobię odczuwa lęk przed wyjściem z domu, pójściem do kina czy restauracji, samotnym podróżowaniem, wejściem do sklepu etc. Agorafobia może objawiać się różnego rodzaju natręctwami, depresją, dusznością czy zawrotami głowy. Przeciwieństwem agorafobii jest klaustrofobia, czyli chorobliwy lęk przed przebywaniem w pomieszczeniach ciasnych lub zamkniętych.

gr. agorá - miejsce zgromadzeń, rynek + phóbos - strach.

Akrofobia – to fachowa nazwa lęku wysokości. Akrofobia objawia się tylko wówczas, gdy cierpiący na nią fizycznie znajdzie się na dużej wysokości; nie odczuwa on lęku wysokości, gdy np. ogląda film czy zdjęcia z ujęciami znad krawędzi. Na akrofobię mogą też cierpieć zwierzęta.

gr. akron - szczyt + phóbos - strach.

Mizofobia – to natomiast patologiczny lęk przed brudem. Osoba na nią cierpiąca nie tylko boi się kurzu, zanieczyszczenia powietrza i brudu, ale także lękiem i odrazą napawa ją patrzenie np. na pracującego hydraulika. Mizofobii często towarzyszą natręctwa, np. kompulsywne mycie rąk.

gr. mýsos - nieczystość + phóbos - strach.

W zastosowaniu

Przykład: Gdy się poznali, nikt nie dawał szans na ich związek: ona klaustrofobiczka, bojąca się wsiąść do windy, on cierpiący na agorafobię, nie był w stanie wejść do sklepu i kupić pieczywo. Gdy przetrwali wspólnie kilka miesięcy, zaproponował jej zamieszkali u niego, na 12. piętrze – o dziwo zgodziła się, mimo silnej akrofobii. Jednak nawet wielka miłość ma swoje granice – nie była w stanie znieść jego mizofobii, która przejawiała się braniem prysznica nawet po niewinnym pocałunku w policzek.

Opracowanie i źródła

Opracowała Zuzanna Reda

Więcej na www.SlowoDnia.wordpress.com

Opracowanie na podstawie: „Słownik wyrazów obcych”, red. Jan Tokarski; sjp.pwn.pl; slownik online.pl/Kopalinski; wikipedia; obcyjezykpolski.interia.pl.

X

Zamów newsletter


 

Akceptuję regulamin