.

Raport wizerunkowy o branży PR - luty 2006

dodano: 
08.03.2006

Autor:

PRoto
komentarzy: 
1

Na podstawie analizy publikacji przygotowano raport wizerunkowy o branży PR, przedstawiający jej obraz w mediach w lutym 2006 roku.

Opis:
• W lutym 2006 ukazało się 178 publikacji poświęconych branży PR. Mniej niż połowa z nich – 82, to materiały prasowe, 31 wiadomości związanych z tematyką public relations zostało wyemitowane przez stacje radiowe i aż 65 przez stacje telewizyjne.
• Wśród mediów najczęściej poruszających tematykę PR na pierwszym miejscu znalazła się stacja TVN 24, w której wyemitowano 31 materiałów.
• Najwięcej opublikowanych materiałów o PR dotyczyło PR politycznego (61 publikacji), porad PR (43 materiały) i branży public relations (24 publikacje).
• Najwięcej informacji o PR publikowały media o profilu informacyjnym (70,78%) oraz poświęcone tematyce biznesowej (21,34%).
• 73,03% publikacji pochodziło z mediów ogólnopolskich, pozostałe 26,97% przekazów ukazało się w mediach lokalnych.
• Najczęściej o branży public relations w lutym 2006 pisały dzienniki – artykuły z gazet codziennych stanowią prawie 40,44% wszystkich publikacji, liczne materiały pojawiły się również w stacjach telewizyjnych i stanowią 36,51% wszystkich materiałów.

Spostrzeżenia:
• Luty przyniósł znaczny wzrost liczby materiałów dotyczących public relations. Najczęściej były one poświęcone PR politycznemu w kontekście kreowania wizerunku Kazimierza Marcinkiewicza i Lecha Kaczyńskiego.
• Na drugim miejscu znalazły się publikacje poświęcone poradom PR, które w większości dotyczyły wizerunku sektora finansowego i osób zajmujących się biznesem.
• Z analizy publikacji wynika, że mniej niż połowa lutowych przekazów o branży PR – 47,75%, miała wydźwięk neutralny. Wśród materiałów znalazło się około 31,46% przekazów negatywnych i 20,8% pozytywnych. Najwięcej przekazów pozytywnych pojawiło się w kategorii branża PR, negatywne dotyczyły głównie PR politycznego.
• W lutym 2006 ukazało się 75 publikacji cytujących lub wzmiankujących osoby i firmy w kontekście PR. Część tych przekazów nie jest w całości poświęcona public relations, dlatego ich liczba jest inna niż suma publikacji dotyczących branży PR.
• Spośród osób najczęściej wzmiankowanych w kontekście PR wyróżniają się Adam Bielan i Rafał Szymczak, których wypowiedzi były cytowane przez media ośmiokrotnie.
• Wśród najczęściej cytowanych/wzmiankowanych w kontekście PR agencji najczęściej pojawiała się agencja Fleishman-Hillard wspominana sześciokrotnie, głównie w kontekście konkursu „PRaktykuj za granicą” organizowanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Na pierwszym miejscu wśród firm, organizacji i instytucji PR z ośmioma cytowaniami uplasowały się IMM i ZFPR.

Informacje i wykresy uzyskane na podstawie analizy:

Wykres 1. Kontekst, w jakim pisano o PR i ocena publikacji


Tabela 1. Najczęściej cytowane / wzmiankowane osoby w kontekście PR


Tabela 2. Najczęściej wzmiankowane w kontekście PR agencje PR


Tabela 3. Najczęściej wzmiankowane firmy, organizacje, instytucje


Wykres 2. Media publikujące informacje o PR\


Wykres 3. Zasięg publikacji o PR


Wykres 4. Profil i częstotliwość mediów informujących o PR


Podsumowanie przekazów z okresu styczeń 2005 – luty 2006 r.
Wykres 5 – Liczba informacji o PR w podziale na miesiące (styczeń 2005 – luty 2006).



Opis publikacji:

Prezydent kontra premier
Najwięcej lutowych publikacji o branży public relations dotyczyło kształtowania wizerunku polityków. Pojawiły się one przede wszystkim w kontekście mijających 100 dni sprawowania przez Kazimierza Marcinkiewicza funkcji premiera i spadającego poparcia społecznego dla Lecha Kaczyńskiego. Media szeroko komentowały aktywność komunikacyjną premiera i jego dużą sprawność w kontaktach z mediami. Temat ten wzbudził wiele emocji, a stacje telewizyjne poświęciły mu sporo miejsca w swoich programach. Eryk Mistewicz na antenie radiowej Jedynki powiedział, że popularność szefa rządu bierze się przede wszystkim z tego, że mówi prostym językiem zrozumiałym dla „zwykłych” ludzi. Dodał, że Polakom potrzeba przede wszystkim optymizmu i nadziei, a Marcinkiewicz właśnie te wartości przekazuje poprzez swoją komunikację. Zainteresowanie mediów wzbudziło również spadające poparcie społeczne dla Lecha Kaczyńskiego. Wielu ekspertów twierdziło, że winę za to ponosi sam prezydent, który nie potrafi zadbać o swój wizerunek, a w porównaniu do medialnego Marcinkiewicza wypada „blado”. Zdaniem profesora Jerzego Olędzkiego, Kaczyński „w ogóle nie ma wizerunku (…). Prezydenta po prostu nie ma. Nie daje obywatelom żadnych sygnałów, że cokolwiek robi. Jeśli jego notowania mają się poprawić, to musi się zmienić. Kaczyński musi pokazać, że w pocie czoła wykonuje swoją pracę.”

Porady dla biznesu i finansów
Drugim najpopularniejszym tematem w lutym były porady PR. Najczęściej dotyczyły one poprawy wizerunku przedsiębiorców w Polsce i PR-u sektora bankowego. Pierwszy temat pojawił się w kontekście raportu opublikowanego przez Rzeczpospolitą, z którego wynikało, że prywatni przedsiębiorcy nie są w Polsce lubiani. Najgorszą opinią cieszy się ich postawa etyczna. Przez większość ankietowanych „prywaciarze” są podejrzewani o brak uczciwości oraz nieludzki stosunek do swoich pracowników. Profesor Wiesława Kozek, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, tak skomentowała wyniki badań: „W Polsce nie ma etosu przedsiębiorczości tak typowego dla Amerykanów, gdzie młodzi marzą, żeby zostać przedsiębiorcami. Pod tym względem jesteśmy typowymi Europejczykami”. Wątek wizerunku sektora bankowego w Polsce pojawił się w kontekście opublikowanego przez agencję On Board raportu „Banki – zaufanie i komunikacja z klientami”. Wynikało z niego, że godna zaufania marka instytucji finansowej to najważniejsze kryterium, jakim kierują się Polacy przy wyborze banku. Okazało się także, że niechętnie podejmują decyzję o zmianie placówki, której powierzają zarządzanie swoimi finansami. Klienci banków są zainteresowani przede wszystkim informacjami na temat nowych produktów i usług. Wiadomości korporacyjne, doniesienia o zmianach w zarządzie, fuzjach lub umowach inwestycyjnych, mają dla nich mniejsze znaczenie.

Świetlana przyszłość polskiego PR
W lutym został opublikowany specjalny dodatek do Pulsu Biznesu poświęcony całkowicie branży public relations. Pojawił się w nim temat kondycji i przyszłości polskiego public relations. „Rosną obroty agencji PR, ich usługami interesują się coraz mniejsze firmy” – pisała Urszula Światłowska w jednym z artykułów. Według szacunków ZFPR, wartość polskiego rynku PR w 2005 roku wyniosła 250 mln zł, co oznacza 20% wzrost w porównaniu z rokiem 2004. Antoni Mielniczuk, partner zarządzający agencji Pleon, powiedział, że istnieje jeszcze obszerne pole do rozwoju PR-u. Według jego wyliczeń potencjał tego rynku może wynosić nawet kilka miliardów złotych. Norbert Kilen, dyrektor strategiczny w agencji On Board PR, zaznaczył: „Duże budżety na PR wciąż przychodzą do agencji od największych graczy, ale sektor MŚP się rozwija”. Ważną zmianą w branży PR w Polsce jest powstawanie agencji public relations poza stolicą. „Rozwinęły się media lokalne, powstały nowe kanały komunikacji – internet, blogi. Ludzie dostrzegli, że PR jest potrzebny w regionie. Przecież nie wszystkie firmy muszą być międzynarodowe” – komentował Sławomir Pawlak. Uznał, że w najbliższych latach to właśnie lokalne agencje będą umacniać się na rynku.

Metodologia badania

Analiza obejmuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, jakie pojawiły się w danym miesiącu przy hasłach „PR” i „wizerunek”. Pochodzą one z tytułów aktualnie monitorowanych przez Instytut Monitorowania Mediów (lista jest dostępna na stronie www.instytut.com.pl).

Część I – PR w mediach

Do analizy wybierane są publikacje, w których umieszczone są informacje:
- o branży PR jako całości,
- traktujące o zmianach w branży (gdy wymienianych jest kilka firm PR i podawane są informacje na ich temat),
- o działalności stowarzyszeń lub związków firm PR,
- o akcjach PR na dużą skalę, w które zaangażowane są stowarzyszenia branżowe PR,
- dotyczące działów nauki i praktyki PR, np. investor relations, komunikacji wewnętrznej,
- poświecone narzędziom PR, np. konferencjom prasowych, blogom (nawet, jeśli są to teksty po części bazujące na doświadczeniach wyłącznie 1 firmy, np. wywiad),
- o publikacjach (książek, artykułów) lub imprezach związanych z PR,
- opisujące proces kreowania wizerunku przez różne grupy społeczne.

W badaniu nie są uwzględniane przekazy:
- opisujące jedną firmę lub agencję PR,
- opisujące konkretną akcję lub kilka akcji PR, społecznych itp.,
- wzmiankujące jedynie tematykę PR,
- zawierające wypowiedzi PR-owców niezwiązane z branżą i działalnością PR,
- dotyczące szeroko rozumianego wizerunku.

W badaniu nie są uwzględniane media branżowe poświęcone np. marketingowi, mediom, reklamie i public relations, np. Brief, Piar, Marketing w Praktyce, Press.

Część II – Najczęściej cytowane/wzmiankowane firmy i osoby w kontekście PR

Do analizy wybierane są przekazy, w których umieszczone są informacje uwzględniane w części I raportu oraz publikacje:
- opisujące jedną firmę lub agencję PR,
- opisujące konkretną akcję lub kilka akcji PR,
- wzmiankujące tematykę PR.

Pomijane są natomiast przekazy:
- zawierające wypowiedzi PR-owców niezwiązane z branżą i działalnością PR, w tym wypowiedzi dotyczące promocji firm,
- dotyczące szeroko rozumianego wizerunku.
komentarzy:
1

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
10.03.2006
13:48:17
Marek
(10.03.2006 13:48:17)
Liczba nowych publikacji rośnie lawinowo. Czy jest to efekt mody, a może działań PR agencji PR? Ważne, że pisze się coraz więcej i to w kontekście neutralnhym lub pozytywnym. Z korzyścią dla nas wszystkkich.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter


 

Akceptuję regulamin