Akcja „Sprawiedliwe sądy” inspirowana przez rząd, Solvere prześwietlane przez CBA

dodano: 
21.09.2017
komentarzy: 
0

Rozpoczęta 8 września 2017 roku kampania „Sprawiedliwe sądy” Polskiej Fundacji Narodowej została zainspirowana przez rząd – przyznali kilka dni temu politycy Prawa i Sprawiedliwości mimo wcześniejszych zaprzeczeń. „Ona nie jest w tym sensie na zlecenie, że rząd zleca w sposób formalny to fundacji, bo tego zrobić nie może, tylko że fundacja działa – można powiedzieć – na życzenie, prośbę, chcąc wesprzeć rząd” – mówił w radiowej Trójce Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.

Mimo że – jak stwierdził na antenie Polskiego Radia polityk – „wszystko jest wykonywane bardzo zgodnie z prawem”, opozycja mówi o „aferze billboardowej” i stara się odnieść do sprawy za pośrednictwem służb i instytucji.

Nowoczesna skierowała pismo do Państwowej Komisji Wyborczej z prośbą o sprawdzenie, czy Polska Fundacja Narodowa nie dopuściła się naruszenia ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii – relacjonuje tvn24.pl. Szef PKW odparł jednak, że kierowana przez niego instytucja „nie ma narzędzi”, by zająć się tą sprawą. Partia Ryszarda Petru wysłała też zawiadomienie do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli. Kilka dni wcześniej NIK zawiadomiła też Partia Razem.

Platforma Obywatelska z kolei skierowała pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie agencji Solvere, którą założyli byli PR-owcy Beaty Szydło. Piotr Matczuk i Anna Plakwicz są właścicielami domeny www.takjakbylo.pl, do której odsyłają billboardy kampanii „Sprawiedliwe sądy”. Służby miałyby sprawdzić, w jaki sposób doszło do współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Solvere.

Czytaj więcej:
Pierwsza kampania Polskiej Fundacji Narodowej. W tle – byli PR-owcy PiS-u

Tvn24.pl zwraca uwagę, że pismo do CBA wysłali też sami pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Służby mają zbadać działalność Solvere oraz to, czy zarejestrowali swoją spółkę już po odejściu z Centrum Informacyjnego Rządu.

Celem utworzenia Polskiej Fundacji Narodowej jest promowanie polskiej gospodarki w kraju i za granicą oraz kształtowanie pozytywnego odbioru społecznego inwestycji prowadzonych przez państwowe firmy. Jak dotąd rozpoczęto tylko kampanię „Sprawiedliwe sądy”, której celem jest informowanie o potrzebie reformy sądownictwa. PFN finansowana jest przez spółki Skarbu Państwa.

Czytaj więcej:
600 milionów dla Polskiej Fundacji Narodowej. Akcjonariusze mają wątpliwości

(mp)

Źródło:

Źródło: nowoczesna.org / platforma.org/ polskieradio.pl, Ryszard Terlecki o projektach ustaw prezydenta dot. sądownictwa: Sejm zajmie się nimi niezwłocznie, 19.09.2017 / tvn24.pl, „Polska Fundacja Narodowa działa na prośbę. Chce wesprzeć rząd”, 19.09.2017 / tamże, Szydło o piśmie do CBA: ma charakter rutynowy, 19.09.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin