Brytyjski komitet ds. odżywiania traci wiarygodność, bo jego eksperci pracowali dla producentów słodyczy

dodano: 
22.01.2014
komentarzy: 
0

Jak informuje serwis dailymail.co.uk, 5 z 8 członków brytyjskiego rządowego komitetu ds. odżywiania miało „niepokojąco bliskie” kontakty z producentami słodyczy i napojów. Obecnie komitet ten pracuje nad raportem dotyczącym wpływu spożycia cukru na zdrowie Brytyjczyków.

Szef komitetu, prof. Ian Macdonald pracował jako doradca Coca-Coli i Marsa. Od tej pierwszej firmy otrzymywał 6,1 tys. funtów za członkostwo w dwóch grupach doradczych. Mars przekazał natomiast 300 tys. funtów na badania prowadzone przez Macdonalda na uniwersytecie w Nottingham. Wśród innych sponsorów jego badań znalazł się Unilever, największy na świecie producent lodów.

Trzech innych członków komitetu Macdonalda również pełniło rolę konsultantów firm produkujących słodycze lub otrzymywało od nich środki na badania. W grupie znalazł się także jeden pracownik i udziałowiec Unilevera.

Przeciwnicy komitetu twierdzą, że stracił on wiarygodność po ujawnieniu powyższych powiązań. Sam Macdonald zaprzeczył, jakoby był zbyt blisko związany z branżą spożywczą.

Jego zespół ma w tym roku opublikować raport o wpływie spożycia cukru na zdrowie Brytyjczyków. Jak czytamy, może on mieć ogromny wpływ na producentów żywności. (ks)

Źródło:

dailymail.co.uk, The sugar tsars 'in bed' with confectionery giants: Five members of committee tasked with battling obesity epidemic have 'worryingly close' ties, Arthur Martin, 19.01.2014
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin