niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWiemy, kto w Polsce najlepiej raportuje ESG. Wyniki konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

Wiemy, kto w Polsce najlepiej raportuje ESG. Wyniki konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

25 października 2023 roku wyjaśniło się, kto w Polsce najlepiej radzi sobie z raportowaniem ESG – podczas gali w Sali Notowań GPW  ogłoszono laureatów 17. edycji Konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte.

Celem konkursu jest promowanie raportowania ESG, czyli kwestii środowiskowych, społecznych oraz zarządczych oraz wskazanie dobrych praktyk w każdym z obszarów. Inicjatywa ma przyczynić się do zwiększenia transparentności działań raportujących podmiotów i wspomaga rzetelny dialog z interesariuszami.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 86 publikacji. Wszystkie zgłoszone publikacje znajdują się już w „Bibliotece Raportów” dostępnej na stronie raportyzr.pl/biblioteka-raportow.

Nagrodę główną w kategorii „Raport zrównoważonego rozwoju” otrzymał Santander Bank Polska, z kolei w kategorii „Raport zintegrowany” nagroda główna trafiła do BNP Paribas Bank Polska. Internauci przyznali z kolei nagrodę firmie FAKRO.

„Rosnąca liczba i jakość raportów zgłoszonych do konkursu pokazuje, że raportowanie ESG to temat, który zyskuje na znaczeniu nie tylko z uwagi na nowe regulacje i standardy. Firmy dostrzegają, że umiejętne komunikowanie istotnych informacji z obszaru zrównoważonego rozwoju to aspekt, na który coraz większy nacisk kładą inwestorzy i kontrahenci. To pozytywny i bardzo potrzebny sygnał – z jednej strony mamy na rynku rosnącą świadomość wagi rzetelnych danych, a z drugiej – postrzeganie raportowania ESG jako procesu wspierającego zarządzanie organizacją. To istotne tym bardziej, że wkrótce stanie się ono wymogiem formalnoprawnym i wiążącą odpowiedzialnością dla firm” – podkreśla Robert Adamczyk, przewodniczący Jury konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, główny specjalista środowiskowy EBOiR.

„Jesteśmy świadkami niezwykłej ewolucji raportowania ESG, napędzanej zarówno nowymi przepisami, na czele z CSRD, jak i coraz większym zaawansowaniem organizacji w obszarze ESG” – mówi Irena Pichola, partner w Deloitte, liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej. „W obliczu rosnącej liczby firm, które podlegają regulacjom dotyczącym raportowania zrównoważonego rozwoju, jestem pewna, że zarówno Konkurs jak i codzienna praca doradcza zespołu Sustainability & Economics Deloitte staną się źródłem inspiracji dla firm dążących do poprawy swojej praktyki raportowania, w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowej” – dodaje.

Poniżej prezentujemy pełne wyniki konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju 2023:

Kategoria „Raport zrównoważonego rozwoju”: 

Nagroda główna: Santander Bank Polska

Wyróżnienie (ex aequo): LPP i CCC Group

Kategoria „Raport zintegrowany”:

Nagroda główna: BNP Paribas Bank Polska

Wyróżnienie: ING Bank Śląski

Kategoria „Debiut”

Nagroda za raport zrównoważonego rozwoju: Światłowód Inwestycje

Nagroda za raport zintegrowany: Grenevia 

Kategoria „Raport organizacji pozabiznesowej”:  Fundacja Dorastaj z Nami 

Nagrody specjalne

Nagrodę Giełdy Papierów Wartościowych otrzymał ING Bank Śląski

Nagroda internautów_ek powędrowała do FAKRO

Gali towarzyszyły także wystąpienia poświęcone trendom w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Elisabetta Falcetti (dyrektorka regionalna EBOiR na Polskę i kraje bałtyckie) i Robert Adamczyk przedstawili zaktualizowane „Wytyczne do raportowania ESG” GPW i EBOiR, Katarzyna Szwarc (pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego) podsumowała prace Platformy Zrównoważonych Finansów, a Magdalena Osowiecka (Senior Manager, Sustainability Consulting Central Europe, Deloitte) omówiła zagadnienie podwójnej istotności w kontekście dyrektywy CSRD.

Zapis transmisji gali dostępny będzie wkrótce w portalu FOB

Podczas gali w Sali Notowań GPW odbył się również moderowany przez Marię Krawczyńską-Kaczmarek (członkinię zarządu i dyrektorkę generalną Forum Odpowiedzialnego Biznesu) panel dyskusyjny „Raportowanie ESG jako narzędzie zarządzania relacjami z interesariuszami” z udziałem:

Roberta Adamczyka (przewodniczącego jury konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, członka zarządu FOB, głównego specjalisty środowiskowego EBOiR), Marii Andrzejewskiej (dyrektorki generalnej UNEP/GRID-Warszawa), Ewy Sowińskiej (Partnerki ESO Audit), Stanisława Stefaniaka (kierownika programu Zrównoważone Finanse w Fundacji Instrat), Karoliny Studniarek  (Senior ESG Manager, Zespół Relacji Inwestorskich Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie).

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie raportyzr.pl.

PRoto.pl jest patronem medialnym konkursu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj