.

 

Rusza projekt edukacyjny zwalczający dezinformację wśród młodzieży – Fake kNOw More

dodano: 
18.04.2024
komentarzy: 
0

18 kwietnia 2024 roku Fundacja Szkoła z Klasą ogłosiła start programu edukacyjnego Fake kNOw More, realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog. Celem projektu jest uświadamianie młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z dezinformacją. 

Według raportu „Nastolatki 3.0” realizowanego przez Thinkstat, czyli zespół badania opinii działający w NASK, 25 proc. uczniów obawia się dezinformacji w sieci. Dla porównania – niepokój związany z tym zjawiskiem odczuwa aż 60 proc. ankietowanych rodziców. Z analizy wynika także, że większość młodych osób nie cechuje się wystarczającym krytycyzmem w stosunku do napotykanych w internecie treści.

Inicjatywa Fake kNOw More ma rozwijać samoświadomość młodzieży na temat tego, jak emocje i osobiste doświadczenia wpływają na odbiór docierających do nas wiadomości. Jej założeniem jest również podkreślenie, że natychmiastowe reakcje na materiały dostępne w sieci mogą przyczyniać się do formułowania błędnych osądów oraz popularyzacji fake newsów. 

Źródło: youtube.com/@FundacjaSzkolazKlasa

W ramach inicjatywy organizacje przygotowały materiały, które mają pomóc w walce z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji wśród młodzieży. Odbiorcy programu edukacyjnego mogą zapoznać się z publikacją „Od emocji do odporności na dezinformację”, w której znajdują się materiały merytoryczne oraz kilkanaście scenariuszy zajęć. Mają one zachęcić do rozmowy o dezinformacji z młodymi ludźmi w wieku 10-15 lat. 

„Pokazujemy, jakie informacje o nas samych płyną z odczuwanych emocji i jak wykorzystać tę wiedzę, aby nie dawać sobą manipulować. Wyposażamy w narzędzia, dzięki którym trudniej będzie użyć przeciwko młodemu człowiekowi nieprawdziwych informacji w złej wierze” – mówi Patryk Zakrzewski, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog oraz koordynator Akademii Fact-checkingu.

Organizatorzy akcji przygotowali również specjalną grę edukacyjną „Oktogram”, która ma zaangażować młodych ludzi w rozmowę o dezinformacji oraz ukazywać mechanizmy rządzące social mediami.

Po grę mogą sięgnąć „nauczyciele i nauczycielki, opiekunowie świetlic środowiskowych, ale również rodzice, którzy chcą lepiej poznać swoje dzieci i wspólnie z nimi zadbać o swój cyfrowy dobrostan” – mówi Izabela Meyza, dyrektorka programowa w Fundacji Szkoła z Klasą.

Z materiałów przygotowanych w ramach projektu Fake kNOw More korzystają również międzynarodowe organizacje edukacyjne. Mowa o hiszpańskim Smilemundo, czeskim Fakescape oraz rumuńskim Adfaber. Do współpracy doszło dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji (z ang. EMIF – European Media and Information Fund). 

Więcej informacji na temat projektu znajduje się tutaj. (an)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin