Twitter uruchamia nowy projekt, by walczyć z dezinformacją

dodano: 
27.01.2021
komentarzy: 
0

Twitter poinformował o podjęciu nowych działań, dzięki którym chce walczyć z dezinformacją. W Stanach Zjednoczonych serwis uruchamia pilotażowy program Birdwatch.

Czytaj także: Twitter wprowadzi kolejne powiadomienia, aby walczyć z dezinformacją?

Jak czytamy na stronie blog.twitter.com, Birdwatch ma opierać się na działaniach społeczności Twittera. Użytkownicy będą mogli oznaczać informacje pojawiające się w tweetach innych osób, które ich zdaniem wprowadzają w błąd. Pojawi się także możliwość dodania notatek do wpisów, które zapewnią kontekst informacji. Portal społecznościowy wskazuje, że w pierwszej, pilotażowej fazie programu notatki będą widoczne jedynie na stronie internetowej birdwatch.twitter.com (witryna nie jest obecnie dostępna dla użytkowników przebywających w Polsce). Na tej stronie uczestnicy programu będą mogli również oceniać przydatność notatek dodawanych przez ich autorów – czytamy.

Jak czytamy dalej, do tej pory serwis przeprowadził ponad 100 wywiadów z „osobami z całego spektrum politycznego”, które używają Twittera – jak pisze portal, wyraziły one szerokie poparcie dla Birdwatch. Pytane osoby w szczególności doceniały pomysł tworzenia przez użytkowników notatek z kontekstem, co pozwoliłoby lepiej zrozumieć i ocenić treść wątpliwego wpisu – przekazuje portal społecznościowy.

Twitter zaznacza, że podejmuje kroki, aby Birdwatch był transparentny. Czytamy, że wszystkie dane przesłane do programu będą publicznie dostępne i możliwe do pobrania, a informacje dotyczące działania algorytmu mają być publikowane w specjalnym ogólnodostępnym przewodniku. Serwis wyraża nadzieję, że działania te umożliwią ekspertom czy badaczom prowadzenie analiz lub audytów dotyczących działania programu, które pozwolą stworzyć skuteczne rozwiązania dla społeczności.

Czytaj także: Twitter wprowadzi alerty przy polubieniu treści oznaczonych jako fake newsy

W pilotażowej fazie programu może wziąć udział mała grupa osób. Wniosek o dopisanie do listy mogą złożyć użytkownicy m.in. ze zweryfikowanym numerem telefonu i adresem mailowym, korzystający z usług zaufanego operatora telefonicznego ze Stanów Zjednoczonych, którzy w ostatnim czasie nie naruszyli zasad serwisu.

Jak przekazuje Twitter, jego celem jest udostępnienie Birdwatch wszystkim użytkownikom serwisu. Informacje o aktualizacjach dotyczących programu będą przekazywane na twitterowym koncie @Birdwatch. (ak)

Źródło:

blog.twitter.com, Introducing Birdwatch, a community-based approach to misinformation, Keith Coleman, 25.01.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin