Wikipedia: redagować mogą wszyscy, tylko nie PR-owcy

dodano: 
20.02.2012
komentarzy: 
1

Co powinien zrobić PR-owiec, gdy zobaczy nierzetelne hasło w Wikipedii odnoszące się do jego firmy lub klienta? Serwis stworzony jest tak, aby każdy mógł go redagować, więc pokusa usunięcia lub uzupełnienia pewnych informacji jest spora. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste...

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez autorkę artykułu Marcię W. DiStaso z amerykańskiego Institute of Public Relations i Marcusa Messnera z Virginia Commonwealth University, od 2006 roku w hasłach Wikipedii wzrosła liczba negatywnych treści w hasłach dotyczących firm czy korporacji. Autorzy haseł coraz mniej miejsca poświęcają informacjom historycznym, skupiając się na problemach prawnych i kontrowersjach. Do tego dochodzą jeszcze nieprawdziwe lub nieaktualne dane.

Okazuje się, że PR-owcy mają ograniczone możliwości reagowania na tego typu problemy. Redagowanie haseł na Wikipedii przez nich samych nie jest mile widziane. Według założyciela portalu, Jimmy’ego Walesa, reguły Wikipedii sprowadzają się do jednej prostej zasady: nie redaguj bezpośrednio haseł, jeśli występujesz w roli opłacanego przedstawiciela. „Uszanuj wspólnotę i współdziałaj z nami w odpowiedni sposób” – dodaje Wales.  Innego zdania jest prezes Public Relations Society of America, Gerry Corbett. Według niego nie ma znaczenia, kto edytuje dane hasło, o ile jest ono przygotowane rzetelnie i obiektywnie.

Niestety wielu PR-owców nie stosuje się do zasad Walesa, bezskutecznie próbując edytować hasła w Wikipedii, albo w ogóle ignoruje problem. „Albo ta zasada powinna zostać zmieniona, albo wyraźniej komunikowana” – dodaje autorka artykułu.(ks)

Źródło:

instituteforpr.org, Should Public Relations Professionals be Allowed to Edit Wikipedia Articles?, Marcia W. DiStaso, 13.02.2012
komentarzy:
1

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
20.02.2012
12:51:24
m
(20.02.2012 12:51:24)
Zasada wikipedii jest w pełni zrozumiała: występuje konflikt interesów. Poza tym PR-owiec z definicji nie jest obiektywny - jeśli mówi złe rzeczy o swojej firmie, to szybko staje się eks-PR-owcem.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin