Wpadka Zary: piżama miała być inspirowana strojem szeryfa, a przypomina ubranie więźniów obozów koncentracyjnych

dodano: 
29.08.2014
komentarzy: 
0

Zdaniem internautów, piżama wyprodukowana przez Zarę przypomina ubranie więźniów obozu koncentracyjnego. Firma wycofuje ją ze sprzedaży, ale tłumaczy, że „wzór piżamy był inspirowany ubraniem szeryfa z klasycznych westernów” – czytamy w Washington Post.

Na podobieństwo obydwu strojów jako pierwszy zwrócił uwagę izraelski dziennikarz Dimi Rider. Na swoim profilu Twitterze porównał ubranie do munduru więziennego Żydów z czasów Holocaustu.

W odpowiedzi na falę negatywnych komentarzy, Zara zamieściła przeprosiny na Twitterze,  tłumacząc przy tym, że wzór piżamy był  inspirowany strojem szeryfa z klasycznych westernów.  Firma jednak zdecydowała się wycofać ją ze sprzedaży. Piżama miała biało-granatowe cienkie paski żółtą gwiazdę. Jak zauważa Gail Sullivan, autor artykułu, skojarzenia z mundurem są zasadne, bo szeryfowie używali pięcioramien­nej gwiazdy USA.  Ta jest z kolei sześcioramienna, przez co przypomina gwiazdę Dawida.

Washington Post przypomina także, że to nie pierwsza wpadka koncernu. W 2007 r. klienci zwrócili uwagę, że haftowana torebka w kwiaty ma dookoła wzór swastyki. (mw)

Źródło:

washingtonpost.com, Zara apologizes for shirt that looks like Holocaust prisoner outfit, Gail Sullivan, 27.08.2014
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin