Budowanie i pomiar kapitału ludzkiego w firmie, Paweł Bochniarz i Krzysztof Gugała

dodano: 
07.12.2005

Autor recenzji:

Maria Matusiewicz
komentarzy: 
1

Zabierz moich dwudziestu najlepszych ludzi, a microsoft stanie się firma o marginalnym znaczeniu.
Te odważne słowa Bill’a Gates’a otwierają jeden z rozdziałów książki. Jeśli szef największej organizacji na świecie przyznaje, iż jej siła tkwi w ludziach, dowodzi to ogromnego znaczenia zasobów ludzkich. Czy da się jednak zmierzyć jak ogromnego?

Menedżerowie HR mają trudne zadanie, bowiem niektórym wydaje się, że nie można zarządzać tym, czego nie da się zmierzyć. Celem autorów książki „Budowanie i pomiar kapitału ludzkiego w firmie” jest obalenie przekonania, że zasobów ludzkich nie da się zmierzyć.

„Wszyscy jesteśmy oswojeni z poglądem, że zasoby ludzkie są czymś niemierzalnym, a decyzje dotyczące zarządzania nimi są podejmowane albo intuicyjnie albo na podstawie zgrubnych kalkulacji.” Dodatkowo, w Polsce wciąż panuje przekonanie, iż HR to mało ważny dział firmy, a przynajmniej mniej ważny niż finanse i marketing. Nic bardziej mylnego. Kapitał ludzki stanowi prawdziwą siłę przedsiębiorstwa. P. Bochniarz i K. Gugała starają się dowieść, odnosząc się do badań i literatury, że zarządzanie kapitałem ludzkim to w wielu przedsiębiorstwach jedna z najważniejszych funkcji, mierzalnych zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym. Human resources managment musi spełniać funkcję strategiczną, na równi z innymi działami firmy, by budować efektywnie kapitał ludzki. Do tego potrzebuje jednak mierzalnych narzędzi do podejmowania decyzji, analizy i oceny efektów. Autorzy przedstawiają więc konkretny zestaw narzędzi analitycznych potrzebnych do wypracowania i opanowania tej sztuki. We wstępie Bochniarz i Gugała, definiując cele książki, wymieniają obalenie tezy, że HR powinien pełnić w organizacji rolę służebną wobec pionów strategicznych oraz, że efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim jest równoważne z możnością kalkulacji stopy zwrotu z inwestycji w niego.

Publikacja rozpoczyna się od zdefiniowania kapitału ludzkiego i zrelacjonowania go wobec kapitału intelektualnego. Następnie autorzy prezentują metody wyceny KL. Rozdział drugi poświęcony jest zarządzaniu kapitałem ludzkim w ujęciu strategicznym, a kolejny budowaniu kapitału intelektualnego. Część czwarta traktuje o ryzyku, jakie mogą nieść za sobą inwestycje w KL, a ostania ocenia efektywność tych inwestycji.

Książka, jak piszą autorzy, zawiera odniesienia do tematów obcych specjalistom od spraw personalnych – pojęcia i koncepcje zaczerpnięte z teorii zarządzania ryzykiem, inwestycjami, a nawet z ekonomii.

Publikacja została szalenie starannie przygotowana. Mimo, iż ma charakter podręcznika jest wciągająca i ciekawie sformułowana. Autorzy przytaczają wiele badań, przykładowych pomiarów, obrazowych case’ów. Korzystają przy tym niemal wyłącznie z obcojęzycznej bibliografii, co czyni publikację wyjątkową na polskim rynku. To wyczerpujący zbiór wiedzy z dziedziny, bardzo profesjonalny, ale napisany przyjemnym, przystępnym językiem. Bochniarz i Gugała udowadniają, że owszem - kapitał ludzki można zmierzyć.

Maria Matusiewicz
majaguara@yahoo.com

Wydawnictwo:

Poltex

komentarzy:
1

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
07.01.2006
0:43:01
kapsel
(07.01.2006 0:43:01)
brawo! to naprawdę jest znakomita pozycja warta polecenia wszystkim zaintereoswanym HR
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin