Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, Bernard Blein

dodano: 
17.02.2010

Autor recenzji:

Karol Schwann
komentarzy: 
0

„Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych”, na tle pozostałych poradników, których recenzje pojawiły się na PRoto.pl, wypada zdecydowanie najlepiej. Wrażenia tego nie zmienia nawet brak jakiejkolwiek informacji o autorze tej książki (a szkoda, bo informacja ta dodałaby wiarygodności dobrym radom, które Bernard Blein zamieszcza w swoim poradniku). Poza tym mankamentem „Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych” sprawia wrażenie naprawdę przydatnej. Jest napisana ciekawie, autor skupia się na praktycznych aspektach dotyczących prezentacji i przygotowywania się do nich, a jej treść urozmaicona jest anegdotami i doświadczeniami autora (w tym punkcie pojawia się nurtujące pytanie: dlaczego wydawca nie zamieścił o nim żadnej informacji, skoro pisze on ciekawie i ma takie doświadczenie?).

O czym pisze w poradniku Bernard Blein? Przede wszystkim o zasadach komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz sposobach zaciekawienia publiczności swoim wystąpieniem. Oddzielny rozdział dotyczy tremy – głównego przeciwnika wszystkich prelegentów. Blein poświęca także uwagę bardziej szczegółowym zagadnieniom takim, jak: poprawne sporządzanie konspektu wystąpienia, przygotowywanie prezentacji multimedialnych, czy regulacja oddechu w trakcie wystąpień.

Dla niektórych osób informacje zawarte w „Sztuce prezentacji i wystąpień publicznych” mogą wydawać się „oczywistą oczywistością”, jednak w przypadku ataku tremy w trakcie publicznego występu najbardziej racjonalne działania nie są już takie oczywiste. Dlatego dobrze, że Bernard Blein nie pomija w swojej książce kwestii, które dla czytelnika siedzącego w wygodnym fotelu zdają się być oczywiste (np. odwracanie się tyłem do publiczności), a o których można łatwo zapomnieć w trakcie wystąpienia przed licznym audytorium. I właśnie takie osoby, którym trema krzyżuje szyki w trakcie ich wystąpień przed publicznością, powinny po ten poradnik sięgnąć.

 

 

Wydawnictwo:

RM

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin