.

 

Konferencja FOB-u i Targi Dobrych Praktyk

dodano: 
14.11.2005
komentarzy: 
0

Z okazji 5-lecia Forum Odpowiedzialnego Biznesu zorganizowano w ubiegłym tygodniu konferencję Odpowiedzialny Biznes 2005 oraz, po raz pierwszy w Polsce, Targi Dobrych Praktyk. Podczas konferencji prasowej przedstawiono raport z badań na temat „Co firmy sądzą o odpowiedzialności społecznej biznesu” przeprowadzonych przez Bank Światowy. Pierwszego dnia miały miejsce dwie debaty na temat różnych aspektów odpowiedzialnego biznesu. Pierwszą poprowadził red. Jacek Żakowski, a na temat „Odpowiedzialny biznes: nowy paradygmat ekonomii?” dyskutowali Bolesław Rok, Józef Wancer i Michał Boni.
Paneliści zastanawiali się, kto ma odpowiadać za rozwój społeczny. W państwie opiekuńczym zajmuje się tym państwo, ale na przełomie lat 80-tych i 90-tych, okazało się, że gospodarka zmieniła to, a państwo przestało był efektywne w swoich działanich, przez co trzeba szukać nowych podmiotów, np. bardziej lokalnych, jak samorząd czy firma. Jednak biznes nie weźmie na siebie pełni odpowiedzialności, może stać się jedynie współodpowiedzialnym. Dyskutowano również nad kwestią, czy powinniśmy mówić o społecznie odpowiedzialnym biznesie, czy może raczej o społecznie wrażliwym biznesie. Paneliści zastanawiali się, czy rosnąca konkurencyjność na rynku sprawi, że firmy będą równać do najlepszych również w dziedzinie CSR-u. Zwrócili uwagę, że co prawda nie powinno się w tej kwestii prowadzić polityki nakazowo-rozdzielczej i mówić biznesowi, co ma robić, jednak firmy, które nie wpiszą CSR-u w swoją strategię mogą mieć w przyszłości napotkać problemy.
W drugiej części konferencji odbyła się debata panelowa pod tytułem „Odpowiedzialny biznes w praktyce zarządzania – z ludźmi i dla ludzi” poprowadzona przez prof. Witold Orłowski, a uczestnikami panelu byli członkowie zarządów największych firm w Polsce: Ewa Kakiet-Springer (Prezes American Bistro Poland Sp. z o.o.), Przemek Pohrybieniuk (Członek Zarządu Danone Polska), Mirosław Gryszka (Prezes ABB w Polsce) i Krzysztof Nawrocki (Członek Zarządu Polkomtel SA).
Gościem specjalnym konferencji był David Logan, doradca firm europejskich i amerykańskich z zakresu projektowania i mierzenia inwestycji społecznych, założyciel The Corporate Citizenship Company.
Nowością były Targi Dobrych Praktyk zorganizowane w ramach kampanii European Roadmap for a Competitive and Sustainable Enterprise autorstwa CSR Europe, która została zainaugurowana podczas 1. Europejskich Targów Dobrych Praktyk Biznesowych w marcu 2005 w Brukseli. Targi umożliwiły firmom praktyczne zapoznanie się z rozwiązaniami z zakresu odpowiedzialnego biznesu z 40 firm wybranymi przez Komitet Dobrych Praktyk spośród wszystkich nadesłanych do FOB zgłoszeń. Wyodrębniono 4 kategorie dobrych praktyk: biznes a miejsce pracy, biznes a społeczeństwo, zarządzanie oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Praktyki prezentowali m.in. Cadbury Wedel, Danone, Grupa Żywiec, Polkomtel, Instytut Monitorowania Mediów oraz PricewaterhouseCoopers.
Targi Dobrych Praktyk były podzielone na dwie sesje po 20 praktyk, a w ramach jednego bloku odbywały się cztery moderowane sesje spotkań. Podczas Targów można było dokonać transakcji wymiany i „zakupu” dobrej praktyki za pomocą specjalnie przygotowanych czeków. Konferencja zakończyła się wyborem praktyki, która cieszyła się wśród uczestników największą popularnością i zdobyła największą liczbę czeków. Wyróżnienie to przypadło praktyce „Pracownicy na rzecz społeczności” firmy Cadbury Wedel, uznanej przez głosujących za najbardziej interesującą i innowacyjną.

     
     
   
     
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin