Aresztowanie czarnoskórych mężczyzn w Starbucksie. CEO firmy przeprasza

dodano: 
16.04.2018
komentarzy: 
0

Dwóch czarnoskórych mężczyzn, którzy chcieli skorzystać z toalety w kawiarni Starbucks w Filadelfii choć wcześniej niczego nie zamówili, zostało wyprowadzonych w kajdankach przez policję. Wideo z nagraniem sytuacji obejrzano na Twitterze już niemal 10 milionów razy, a krytyka, która w związku z nim spadła na sieć kawiarni, zmusiła CEO Starbucksa do opublikowania przeprosin. O sprawie pisze The New York Times.

Po policję zadzwonił jeden z pracowników kawiarni, który nie zgodził się na to, by mężczyźni skorzystali z toalety. Ci tymczasem zdecydowali się pozostać w lokalu, ponieważ – jak pisze The New York Times – czekali na spotkanie biznesowe. Policja, która zabrała ich później na komisariat, wypuściła ich jednak po kilku godzinach ze względu na brak dowodów popełnienia przestępstwa, choć aresztowanie, jak podają przedstawiciele filadelfijskiego wymiaru sprawiedliwości, zostało zastosowane zgodnie z przepisami.

The New York Times opisuje, że nagranie sytuacji wykonane przez Melissę DePino (@missydepino) szybko stało się popularne. Udostępniono je już ponad 160 tysięcy razy, a liczba wyświetleń zbliża się do miliona. W zakładce najpopularniejszych hashtagów pojawiło się też hasło #BoycottStarbucks. Sieć krytykowali nie tylko internauci, lecz także burmistrz Filadelfii, według którego wyżej opisana sytuacja „to przykład tego, jak dyskryminacja rasowa wygląda w 2018 roku” – czytamy.

Źródło: twitter.com/missydepino

Obu czarnoskórych mężczyzn w specjalnym oświadczeniu przeprosił Kevin Johnson, CEO sieci Starbucks – zwraca uwagę źródło. Zaistniałą sytuację nazwał „karygodną” (ang. reprehensible) i wyraził gotowość do bezpośredniego spotkania z aresztowanymi. Zapowiedział też dochodzenie mające wyjaśnić sytuację.

Źródło: news.starbucks.com

pełne oświadczenie dostępne jest na stronie

„Do naszych partnerów (…) i klientów, którzy przychodzą do nas z powodu poczucia przynależności do społeczności: możecie i powinniście mieć co do nas większe oczekiwania. Wyciągniemy wnioski i się poprawimy” – przepraszał Johnson.

CEO sieci nagrał też film, w którym zapowiedział, że zajmie się rozwiązaniem sprawy osobiście. Krótkie oświadczenie z przeprosinami opublikowano też na Twitterze kawiarni Starbucks.


Źródło: twitter.com/Starbucks

(mp)

Zdjęcie główne: oświadczenie wideo Kevina Johnsona

Źródło:

news.starbucks.com, Starbucks C.E.O. Apologizes After Arrests of 2 Black Men, Matt Stevens, 15.04.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin