Branża eventowa apeluje o pomoc od rządu. Stworzyła petycję z postulatami

dodano: 
06.11.2020
komentarzy: 
0

Branża eventowa podejmuje kolejne kroki w walce o swoje przetrwanie w czasie pandemii. Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (TUgether) połączyła siły z podmiotami reprezentującymi pozostałe branże, które w ostatnim czasie zostały zamknięte ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19. Wspólnie z Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, Izbą Gospodarczą Gastronomii Polskiej i Polską Federacją Fitness stworzyła petycję z postulatami o rządowe wsparcie.

Czytaj także: Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń apeluje do rządu o wprowadzenie nowych rozwiązań

Petycja dotyczy czterech branż: eventowej – obejmującej m.in. konferencje, targi, kongresy i wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, hotelowej, fitness i gastronomicznej. Jak wskazują autorzy postulatów, są to sektory tworzące blisko trzy miliony miejsc pracy, które obecnie są zagrożone ze względu na brak możliwości ekonomicznego funkcjonowania wynikający z państwowych ograniczeń. W związku z tym przygotowano listę rozwiązań, które mają te branże wesprzeć i umożliwić im dalszą egzystencję.

Pierwszym postulatem jest umorzenie 100 proc. subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm z zamkniętych branż, które mogą udowodnić minimum 50-procentowy spadek przychodów w dowolnych dwóch miesiącach od lipca 2020 roku do zakończenia stanu epidemicznego. Drugie rozwiązanie dotyczy dodatkowego naboru wniosków do PFR dla podmiotów, które w tym samym okresie są w stanie udowodnić spadek przychodów o co najmniej 50 proc. w dowolnych czterech miesiącach (niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników). Trzeci punkt petycji związany jest z wypłatą rekompensaty (w wysokości 50 proc. przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi w roku 2019) za czas ograniczenia działalności przedsiębiorstw. Postulat czwarty dotyczy zawieszenia spłat kredytów hipotecznych i rat leasingowych w przypadku firm, które będą w stanie udowodnić co najmniej 50-procentowy spadek przychodów w dowolnych dwóch miesiącach od września 2020 roku.

Dalej branże apelują także o dofinansowanie kosztów pracy, m.in. do obniżonych wynagrodzeń, świadczeń postojowych oraz abolicję składek ZUS. Ostatnie rozwiązanie uwzględnione w petycji dotyczy wprowadzenia kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD (Polskiej Kwalifikacji Działalności) dla branż szczególnie dotkniętych przez kryzys lub oświadczeniem firm, które ponoszą „dotkliwe straty” przez ograniczenia wprowadzone przez administrację państwową.

Autorzy petycji będą zbierać podpisy 6 listopada 2020 roku na Placu Zamkowym w Warszawie. „Zabierzcie maski, rękawiczki i zachowajcie dystans ale bądźmy tego dnia razem, wspólnie i z kreatywnym przytupem bo jesteśmy #SilniejsiRazem! Reprezentanci naszych branż tego dnia planują też osobiście złożyć petycję z naszymi podpisami więc im więcej naszych parafek tym lepiej, a poza tym kto wie co i jak się zadzieje w piątek, a nuż pomożemy im dalej w tym spacerku po mieście?” – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Petycję można także podpisać online na stronie. Postulaty skierowane są do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, prezesa PFR Pawła Borysa oraz rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw Adama Abramowicza. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin