Hakerzy zaatakowali znane osoby na Twitterze. Prosili o bitcoiny

dodano: 
16.07.2020
komentarzy: 
0

Profile znanych osób i marek na Twitterze stały się ofiarami ataków hakerskich – podaje techcrunch.com. Jak czytamy, na oficjalne konta m.in. Billa Gatesa, Baracka Obamy, Elona Muska czy Apple’a włamano się w tym samym czasie w środę 15 lipca 2020 roku. Hakerzy wysłali z nich tweety zachęcające do wpłacania darowizn na określony portfel bitcoinowy.

Publikowane wiadomości promowały adres, na który można przesyłać pieniądze. We wpisach znalazła się informacja, że wpłacona kwota zostanie podwojona i odesłana – źródło podaje, że jest to znana technika oszustwa kryptowalutowego.

Źródło: techcrunch.com

Jak czytamy dalej, oszustwo dotyczyło m.in. celebrytów, polityków czy znanych marek, jak np. Kim Kardashian West, Jeffa Bezosa, Billa Gatesa, Baracka Obamy, Wiza Khalifa, youtubera MrBeasta czy Ubera.

Dowiadujemy się, że hakerzy wykorzystywali wewnętrzne narzędzia administratorów Twittera. Platforma potwierdziła te podejrzenia w oficjalnym wpisie.

Źródło: twitter.com/TwitterSupport

Źródło podaje, że pierwsza fala ataku uderzyła w osoby i przedsiębiorstwa związane z handlem bitcoinami, a później hakerzy wykorzystali też profile niezwiązane z kryptowalutą. Techcrunch.com informuje także, że witryna, do której prowadziło łącze, została „zawieszona z pierwszym otrzymanym raportem”, jednak w późniejszym czasie konta zaczęły udostępniać wiele adresów portfeli bitcoinowych, co utrudniało ich śledzenie.

Czytamy, że początkowo wydawało się, że niektóre z zagrożonych kont wróciły pod kontrolę właścicieli, ponieważ tweety zostały szybko usunięte. Po pewnym czasie jednak na profilu Elona Muska pojawił się post o treści „cześć”, który również został usunięty. W miarę trwania problemów wielu zweryfikowanych użytkowników zgłaszało również, że nie może tweetować. Jak tłumaczy źródło, serwis wieczorem poinformował, że większość tweetów powinna wrócić do normy, ale ich „funkcjonalność może pojawiać się i znikać”, ponieważ firma wciąż pracuje nad rozwiązaniem problemu ataku.

Jak dowiadujemy się dalej, w wyniku tego zdarzenia na wskazany portfel bitcoinowy wpłacono środki o wartości około 120 tys. dol. Techcrunch.com pisze też, że w tego rodzaju atakach oszuści „napadają” na rozpoznawalne konta, by wykorzystać zaufanie ich obserwatorów.  (kd)

Źródło:

techcrunch.com, Apple, Biden, Musk and other high-profile Twitter accounts hacked in crypto scam, Zack Whittaker, Taylor Hatmaker, Sarah Perez , 15.07.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin