REKLAMA

Książka niewidzialna jak jej bohaterowie

dodano: 
17.02.2017
komentarzy: 
0

W parkach, tramwajach, na dworcach – widzimy ich wszędzie, ale nie zauważamy. Nie zastanawiamy się nad tym, że na co dzień żyją w temperaturze poniżej zera. Że w tym roku zmarło już ich kilkudziesięciu.

Bezdomni są dla większości z nas Niewidzialni – tak też nazywa się książka, która umożliwi nam zrozumienie ich losów. Jej treść jest na pierwszy rzut oka niewidoczna – została wydrukowana farbą, która ujawnia litery tylko w ujemnej temperaturze. „Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz, o czym tekst traktuje” – przekonują autorzy.
 

 

 

Powstanie książki Niewidzialni zainicjowała Fundacja Kapucyńska i Grupa Walk. Na kartach znajdziemy teksty napisane przez osoby bezdomne – ich wspomnienia, wiersze, reportaż, a nawet sztukę teatralną. „Poświęcenie czasu lekturze daje możliwość, by w wielu przezroczystych na co dzień twarzach zobaczyć ludzi o takich samych uczuciach jak nasze” – opisują autorzy.

Sama okładka Niewidzialnych jest na pierwszy rzut oka mało atrakcyjna – wygląda jak szary, posklejany taśmą karton. Jej forma przypomina jednak, że niekiedy stanowi on cały dobytek bezdomnych i wręcz zmusza do tego, by wczuć się w ich sytuację.
 


 

„Przez brak wrażliwości, nieustanny pośpiech, a nawet ignorancję otoczenia utracili oni także nadzieję na to, że mogą zmienić swoje życie. Liczymy, że nasza inicjatywa pomoże wpłynąć na postrzeganie osób bezdomnych, oddając im głos i pokazując ich zwykłą, ludzką wrażliwość” – powiedział Marek Sekretny, prezes Fundacji Kapucyńskiej.

Książkę można zamówić na stronie kampanii społecznej. Na jej cenę – 155 złotych – składają się koszty produkcji i wysyłki (55 zł) oraz składka na rozbudowę jadłodajni dla ubogich i bezdomnych w Warszawie na ulicy Miodowej, którą zarządza Fundacja Kapucyńska. (mp)

REKLAMA

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin