Ozdoby świąteczne ze zdjęciami obozu koncentracyjnego trafiły na Amazon. Muzeum Auschwitz interweniuje

dodano: 
02.12.2019
komentarzy: 
0

Otwieracze do butelek czy ozdoby świąteczne o tematyce holokaustu – takie przedmioty pojawiły się na stronie amerykańskiego Amazonu, podaje huffpost.com. Rzeczy wystawione na sprzedaż wywołały liczne protesty, a Muzeum Auschwitz-Birkenau w swoich tweetach określa zdarzenie „niewłaściwym”, uznaje go za brak szacunku dla miejsca pamięci i apeluje o wycofanie asortymentu z dystrybucji.

Czytaj także: Amazon sprzedawał ubrania z nadrukiem przedstawiającym scenę morderstwa w czasie Holokaustu

screenshot - Muzeum Auschwitz

Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum

Sklep internetowy usunął po interwencji wystawione produkty, później jednak odnaleziono jeszcze inne przedmioty z motywem wspominanego miejsca. Była to podkładka pod mysz z motywem wagonu, którym Żydzi byli transportowani na eksterminację, a także brelok walentynkowy dla pary z podobną fotografią – czytamy dalej,

screenshot - brelok

Źródło: huffpost.com

Jak podaje źródło, podejrzewa się, że dostawcy tego asortymentu posiadają w swojej ofercie różne przedmioty, które zawierają fotografie znanych miejsc. Informacje kontaktowe do handlowców nie są łatwo dostępne, stąd trudno pozyskać od nich komentarz w sprawie – tłumaczy huffpost.com, jednak jak czytamy, jeden z hiszpańskich dostawców powiedział, że „nigdy nie było jego zamiarem” przywoływanie wspomnień o zagładzie poprzez projekt.

„Wszyscy sprzedawcy muszą postępować zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi sprzedaży. Ci, którzy tego nie zrobią, narażeni będą na naszą reakcję, włącznie z usunięciem konta” – powiedział rzecznik Amazon w rozmowie z huffpost.com.

Wszystkie zgłoszone przedmioty zostaną sprawdzone pod kątem usunięcia.

2 grudnia 2019 roku Muzeum Auschwitz poinformowało na Twitterze, że kontrowersyjne produkty można kupić także za pośrednictwem aplikacji Wish.

screenshot  Auschwitz Museum

Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum

(kd)

Źródło:

huffpost.com, Amazon Removes Auschwitz Christmas Ornaments, Bottle Openers After Outrage, Nina Golgowski, 1.12.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin