Politycy coraz chętniej korzystają z Instagrama. Badanie Twiplomacy 2018

dodano: 
05.12.2018
komentarzy: 
0

92 głowy państw, 48 szefów rządu oraz 36 ministrów spraw zagranicznych na świecie ma osobiste konto na Instagramie – wynika z najnowszego badania „Światowi przywódcy na Instagramie” przeprowadzonego przez agencję komunikacji BCW (Burson Cohn & Wolfe).

Spośród państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 156 ze 193 prowadzi w tym serwisie społecznościowym oficjalne konta. To o 16 więcej niż w 2017 roku.

W badaniu przanalizowano aktywność na 426 kontach na Instagramie, prowadzonych przez głowy państw, szefów rządu oraz ministrów spraw zagranicznych. W tegorocznym zestawieniu znalazło się o 100 kont więcej w porównaniu do poprzedniego roku.

Najczęściej obserwowanym światowym przywódcą na Instagramie jest premier Indii Narendra Modi. Jego profil ma 14,8 mln obserwujących. Za nim w zestawieniu znalazł się indonezyjski prezydent Joko Widodo, posiadający 12,2 mln obserwujących. Trzecie miejsce pod względem liczby obserwujących zajmuje prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump – śledzi go 10 mln osób. Czwarte miejsce zajął papież Franiszek z 5,7 mln obserwatorów, a piąte – Królowa Jordanii Rania, którą śledzi 4,8 mln osób.

Źródło: twiplomacy.com

Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo jest najczęściej obserwowanym przywódcą Subsaharyjskiej Afryki na Instagramie – ma 431 mln obserwujących. Królowa Jordanii Rania jest z kolei najczęściej obserwowanym arabskim przywódcą – z 4,8 mln obserwujących. Najczęściej obserwowanym latynoamerykańskim przywódcą jest prezydent Argentyny, Mauricio Macri (880 tys. obserwatorów).

W Unii Europejskiej liderem jest brytyjska rodzina królewska – ma 3,5 mln obserwujących i pozostawia w tyle prezydenta Francji Emmanuela Macrona (którego konto liczy 1,1 mln obserwujących) oraz kanclerz Niemiec Angelę Merkel (684 tys. obserwujących).

Donald Trump prowadzi jednak w rankingach pod względem liczby wszystkich interakcji (komentarze i polubienia). Jego profil @realDonaldTrump w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał ponad 218 mln interakcji – to trzy razy więcej niż konto indyjskiego premiera.

Źródło: twiplomacy.com

Narendra Modi jest z kolei najbardziej efektywnym światowym przywódcą na Instagramie – każdy z jego 80 postów uzyskał średnio 873 302 interakcje. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje prezydent Turcji z liczbą 413 934 aktywności na jeden post. Tuż za nim znalazł się prezydent Indonezji, Joko Widodo, którego posty osiągają średnio 411 673 interakcje.

Źródło: twiplomacy.com

Pod względem aktywności na Instagramie liderem jest profil Departamentu Informacji Rządu Brunei, który publikuje średnio 17 postów dziennie. Drugie miejsce – z 10 postami dziennie – zajmuje Imran Khan, premier Pakistanu, a trzecią pozycję – konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kuwejtu, które udostępnia 8 postów dziennie.

Źródło: twiplomacy.com

Światowi przywódcy sięgają także po Instagram Stories – ponad jedna trzecia z 426 analizowanych profili publikowała w serwisie relacje. Statystyki na temat tych materiałów nie są jednak publicznie dostępne. Twórcy badania zwracają uwagę, że format Stories jest „względnie bezpieczny” dla polityków, ponieważ nikt nie może publicznie komentować tych postów, co chroni ich przed krytyką. Od czerwca 2018 roku 15 proc. z 426 kont stworzyło kanały na Instagram TV (IGTV).

Pełną analizę można znaleźć na stronie. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin