PWPW pozywa wydawcę Newsweeka. Chce miliona zł zadośćuczynienia

dodano: 
04.10.2016
komentarzy: 
0

Wytwórnia wytoczyła pozew o ochronę dóbr osobistych wydawcy Nesweeka, firmie Ringier Axel Springer.  Sprawa dotyczy artykułu opublikowanego w lipcu pt. „Wielki strach w fabryce dokumentów. Co się dzieje w PWPW?”.

Dziennikarz tygodnika, Michał Krzymowski, zapytał spółkę, „którzy członkowie władz PWPW chodzą na poranne lub popołudniowe msze święte”. W spornym artykule opisono również m.in zwolnienia, do których miało dojść w spółce w pierwszym okresie działania nowego zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Cały tekst można przeczytać tutaj.

Artykuł opublikowany w lipcu przez tygodnik Newsweek Polska zawiera - zdaniem PWPW – „liczne oszczerstwa” oraz treści „krzywdzące i godzące w dobre imię spółki”.

Prezes PWPW wymienił także jako niespełniające standardów dziennikarskich „posługiwanie się nieprawdziwymi przyczynami dokonywanych redukcji etatowych” i „wikłanie w to nieprawdziwych sytuacji rodzinnych niektórych pracowników spółki”, a także - jak dodał – „szereg przekłamanych informacji odnoszących się do sytuacji gospodarczej (PWPW S.A. - PAP), związanych na przykład ze sponsoringiem czy też naszej działalności poza granicami kraju”.

Polska Wytwórni Papierów Wartościowych domaga się sprostowania i wydrukowania przeprosin w tygodniku i na powiązanych z nim serwisach internetowych. Ponadto spółka wnosi o wpłacenie przez Ringier Axel Springer kwoty 1 miliona złotych zadośćuczynienia na rzecz fundacji Reduta PWPW z celem społecznym, jakim jest „upamiętnienie rzezi Woli i Ochoty dokonane przez niemieckiego okupanta w sierpniu 1944 r.”.

Jak czytamy w oświadczeniu PWPW:

„W związku z rażącym naruszeniem, panujących w środowisku dziennikarskim zasad, PWPW, odwołując się do standardów etyki zawodowej, wystąpiła z wnioskiem do środowiska dziennikarskiego, o napiętnowanie postępowania red. Michała Krzymowskiego. W dniu 8 sierpnia 2016 roku wpłynął do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wniosek PWPW S.A. o przyznanie antynagrody środowiska dziennikarskiego Hiena Roku 2016 red. Michałowi Krzymowskiemu”. (mw)

Więcej o konflikcie spółki z Newsweekiem pisaliśmy tutaj

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin