REKLAMA

Symbole narodowe czekają zmiany?

dodano: 
20.03.2017
komentarzy: 
0

Jak podaje Rzeczpospolita, na setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku szykowana jest nowelizacja ustawy o symbolach narodowych. Pracuje nad nią Ministerstwo Kultury w porozumieniu z Komisją Heraldyczną.

Mimo tego, że nie powstał jeszcze żaden konkretny projekt, to Ministerstwo wskazało elementy, które najprawdopodobniej ulegną zmianie. „Należą do nich m.in. załączniki, które obecnie nie spełniają wymogów współczesnych metod graficznych” – wyjaśnił Rzeczpospolitej resort. Znowelizowana ustawa ma być pozbawiona nieścisłości, które dotychczas były wytykane przez heraldyków.

Jedną z nich jest opis kolorów narodowych– Rzeczpospolita pisze, że w załączniku aktu prawnego (który powstał jeszcze w PRL) znajdują się liczbowe odpowiedniki bieli i czerwieni w tzw. przestrzeni barw CIELUV. Gdy chcemy jednak je odwzorować według współcześnie używanych palet kolorów, otrzymujemy jasnoszary i buraczkowy.

Ministerstwo pragnie, by to się zmieniło. Nowymi barwami – nieoficjalnie – mają być karmazyn i cynober. Oba odcienie stosowano w okresie międzywojnia – podaje Rzeczpospolita.

Zmiany mają dotknąć też godła, które miałoby teraz być narysowane jako prosta grafika wektorowa. „Obowiązującym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. W dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić” – mówi Rzeczpospolitej Andrzej Ludwik Włoszczyński, grafik związany z projektem OrliDom.pl.

Zmienione godło ma być pozbawione półcieni; pojawią się za to wyraźne kontury – czytamy. Prawdopodobnie zmodyfikowana zostanie też korona, której obecnie brakuje prześwitów. Urzędnicy zastanawiają się też nad dodaniem do niej krzyża, choć istnieją obawy, że sprawa nabierze wówczas kontekstu politycznego – podaje dziennik.

Rzeczpospolita pisze, że z pewnością doprecyzowane zostaną zasady korzystania z symboli narodowych, by ukrócić praktykę umieszczania niedozwolonych przeróbek godła w wielu urzędach państwowych.

Nawet jeśli urzędnicy, graficy i heraldycy zdają sobie sprawę z konieczności nowelizacji ustawy, to jednak obawiają się chaosu legislacyjnego. Wprost.pl podaje, że oprócz zmiany, która ma być gotowa na 2018 rok, własny projekt szykuje także Senat.

Izba wyższa parlamentu RP chce ustanowić chorągiew, która miałaby przysługiwać prezydentowi. Z opisu w roboczej wersji projektu Senatu wynika, że byłby to „płat tkaniny barwy czerwonej z wizerunkiem orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej pośrodku płata, w obramowaniu wężyka generalskiego”. (mp)

Źródło:

rp.pl, Sejm zmieni wizerunek godła oraz odcienie bieli i czerwieni na fladze, 16.03.2017 / wprost.pl, Polska zyska nowy symbol narodowy? Trwają prace w Senacie, 15.03.2017 zdjęcie główne: Maciej Szczepańczyk [CC BY-SA 4.0]

REKLAMA

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin