Znajomi ważniejsi od celebrytów, czyli co wpływa na decyzje zakupowe Polaków

dodano: 
13.04.2016
komentarzy: 
0

Dla konsumentów i ich decyzji zakupowych kluczowe jest doświadczenie z marką – czyli to, co dzieje się podczas korzystania z produktu po zakupie – wynika z badania przeprowadzonego przez IQS. Znajomi w większym stopniu niż celebryci mogą zachęcić do zakupu.

Dla 90 proc. badanych wpływ na decyzje zakupowe ma doświadczenie z produktem danej marki. 48 proc. ankietowanych deklaruje z kolei, że na ich chęć zakupu nie wpływa obecność znanej osoby w reklamie. Taka postawa jest częstsza u osób młodszych (do 34 lat) i lepiej wykształconych. 39 proc. stanowią osoby, dla których pojawienie się w reklamie celebrytów jest w stanie pozytywnie wpłynąć na poziom zaufania do marki i sprawić, że chętniej po nią sięgną. Częściej twierdzą tak osoby w wieku powyżej 35 lat.

Jak wyjaśnia Marta Rybicka, socjolog IQS, najważniejszy jest „moment prawdy”, czyli doświadczenie z produktem. „Jeśli na tym etapie przyjdzie rozczarowanie, to prawdopodobnie nawet najciekawsza reklama nie nakłoni konsumenta do ponownego zakupu” – wyjaśnia.

Duże znaczenie w podejmowaniu decyzji zakupowych mają rekomendacje i opinie znajomych, wynikające z ich doświadczeń – są istotne dla 72 proc. badanych. Tylko co szósta osoba (16 proc.) deklaruje, że raczej nie zdarza jej się dokonywać zakupu pod wpływem bliskich. Częściej twierdzą tak mężczyźni i osoby starsze. Rekomendacje bliskich są mile widziane w odniesieniu do właściwie wszystkich kategorii produktowych. Najrzadziej dotyczą używek, suplementów diety oraz biżuterii.

Marka sama w sobie, jej wartość i  popularność mają wpływ na decyzję średnio co drugiego badanego. Mniejszą wartość mają rekomendacje sprzedawców – bierze je pod uwagę tylko 24 proc. badanych. Sama reklama wpływa jedynie na 16 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono w styczniu 2016 roku za pomocą panelu Opinie.pl na reprezentatywnej grupie Polaków N=1000.

 

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin