.

 

Afera na polskim YouTubie. Poważne oskarżenia pod adresem Gargamela i Stuu

dodano: 
26.09.2023
komentarzy: 
0

Gargamel i Stuu – dwóch znanych polskich youtuberów – zostało w ostatnich dniach oskarżonych o przemoc, manipulację i wykorzystywanie nieletnich.

Jak opisuje kultura.onet.pl, była partnerka Jakuba Chuptysia, znanego jako Gargamel, ujawniła w internecie kulisy ich związku i przemocowe zachowania mężczyzny. Z kolei na rozrywka.spidersweb.pl czytamy o wyznaniach dziewczyny, którą miał wykorzystywać przez Stuu (Stuart Kluz-Burton).

W poniedziałek, 25 września, 20-letnia Laura Klaus opublikowała na TikToku kilkuminutowe nagranie, w którym opowiedziała o szczegółach jej relacji z Jakubem Chuptysiem, youtuberem, którego kanał na YouTubie ma niemal milion subskrybentów, a jego materiały skupiały się m.in. na krytyce innych influencerów. Kobieta posądza go o grooming, czyli wykorzystanie i manipulowanie młodszą od siebie osobą. Jak ujawniła, spotykała się z nim, kiedy miała 16 lat, jednak dopiero teraz zdecydowała się ujawnić przemoc, jaką wobec niej stosował osiem lat starszy partner. W filmie przedstawiła screeny pokazujące wiadomości z groźbami i nagrania z rozmów. Mówiła m.in. o tym, że Chuptyś kontrolował ją i ograniczał jej kontakty z innymi ludźmi, stosował wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną, posługiwał się wyzwiskami. Wspomina także o problemach mężczyzny z alkoholem.

Chuptyś odniósł się do nagrania. Opublikował w internecie przeprosiny skierowane do byłej partnerki. We wpisie przyznał się do błędów, opowiedział też o swoim uzależnieniu.

„To, co zrobiłem w 2020, jest niewybaczalne i nie ma usprawiedliwienia dla mojego postępowania. Jest mi z tego powodu bardzo wstyd, ale jestem gotowy przyjąć wszelkie konsekwencje tych działań” – napisał. „Wiele z was pewnie słyszało plotki na temat mojego rzekomego trafienia do szpitala psychiatrycznego pod koniec 2021, nie wiem skąd takie informacje, tak naprawdę to poszedłem wtedy na odwyk alkoholowy i zacząłem terapię pod tym kątem, na którą uczęszczam do dziś i która uczy mnie zdrowego reagowania na stres i emocje, z którymi kompletnie sobie wtedy nie radziłem” – dodał. „Wiem, że nic nie jest w stanie odwrócić tego co zrobiłem, skupiam się na dalszej pracy nad sobą. I znów — z całego serca przepraszam” – napisał dalej.

Po ujawnieniu sprawy Bartek Sitek (Generator Frajdy), z którym Chuptyś prowadził podcast „Dwóch typów podcast” zapowiedział, że kończy współpracę z youtuberem. Informację o tym zamieścił w portalu X.

Sprawa z Gargamelem wyszła na jaw tuż po ujawnieniu innego skandalu w świecie polskich youtuberów – byłego influencera, znanego jako Stuu – był on m.in. współwłaścicielem Spotlight Agency oraz twórcą Teamu X. Dawna przyjaciółka twórcy opublikowała wideo, w którym opowiedziała, że Stuart Burton miał dopuścić się wykorzystywania seksualnego. Dziennikarz serwisu Spider's Web przeprowadził z 24-latką blisko 40-minutową rozmowę, w której kobieta opowiedziała, jak jako nastolatka miała zostać skrzywdzona i wykorzystana przez Stuu. Bohaterka – również influencerka, Ola Adamczyk, publikująca w sieci jako Olciak93, opublikowała rozmowę w całości na swoim youtubowym kanale. W wywiadzie opowiedziała o wydarzeniach sprzed dziesięciu lat, kiedy to miała paść ofiarą wielu form manipulacji, a także wykorzystania. W rozmowie jest też mowa o zachowaniach o charakterze pedofilskim - Olciak93 twierdzi bowiem, że dekadę temu, gdy miała 13-14 lat, Stuu zachęcał ją do wysyłania mu swoich zdjęć, flirtował z nią i fantazjował na podłożu seksualnym. W wideo pokazano screeny wiadomości, jakie kobieta miała wymieniać wówczas z yoytuberem. Adamczyk podkreśliła, że wówczas nie traktowała takich słów jako niestosownych i karalnych.

Źródło: Youtube.com/Olciak93

„Stuart Burton w odpowiedzi na prośbę o kontakt poprosił o przybliżenie sprawy i dodatkowe pytania. Obiecał odpowiedzieć w formie pisemnej. Gdy uzyskamy odpowiedzi, opublikujemy je w oddzielnym filmie” – taka uwaga znalazła się w komentarzu Adamczyk, zamieszczonym pod wywiadem. (mb)

Źródło:

kultura.onet.pl, Wstrząsające wyznanie byłej partnerki Gargamela. Popularny youtuber przeprasza, 26.09.2023/ rozrywka.spidersweb.pl, Ofiara afery przemówiła: Stuu to wierzchołek góry lodowej. "Youtuberzy manipulowali i wykorzystywali dzieci", 25.09.2023/ Zdjęcie główne: youtube.com/GargamelVlog
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin