.

 

Amsterdam zakazuje statków wycieczkowych

dodano: 
25.07.2023
komentarzy: 
0

Statki wycieczkowe otrzymały oficjalny zakaz dopływania do centrum Amsterdamu. Stolica Holandii stara się w ten sposób ograniczyć liczbę turystów i zanieczyszczenia środowiska – informuje bbc.com.

Tamtejsi politycy uznali, że ponad 100 statków wycieczkowych cumujących rocznie w mieście nie pasuje do ambicji Amsterdamu w zakresie zrównoważonego rozwoju. Podjęte przez radę miasta działania mają na celu ograniczenie masowej turystyki – czytamy.

Jak podaje źródło, burmistrz Femke Halsema wspomina, że turyści ze statków wycieczkowych nie mają czasu na zwiedzanie. Wypuszczani na ląd tylko na parę godzin pochłaniają miasto, niewiele dla niego robiąc.

Drugim kluczowym powodem wprowadzenia zakazu statków jest chęć obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w mieście. W 2021 roku przeprowadzono badanie jednego dużego statku wycieczkowego, które pokazało, że w jeden dzień wyprodukował on tyle samo tlenku azotu, co 30 tys. ciężarówek – czytamy.

Jak wskazuje źródło, nadal rozważane są miejsca do cumowania oddalone od centrum miasta. Nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie. (ao)

Źródło:

bbc.com, Amsterdam bans cruise ships to limit visitors and curb pollution, 21.07.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin