.

 

Celebryci staną przed sądem. Chodzi o reklamowanie alkoholu

dodano: 
22.02.2024
komentarzy: 
0

Sąd Rejonowy w Warszawie-Śródmieście oświadczył, że 11 marca 2024 roku odbędzie pierwsza rozprawa 12 osób oskarżonych o nielegalne promowanie alkoholu w październiku 2023 roku – informuje tokfm.pl. 

Źródło podaje, powołując się na Polską Agencję Prasową, że sprawa dotyczy m.in. aktorek i influencerek Joanny O.-K., Olgi K., Tatiany M., czy Ewy M.-K. Wśród oskarżonych są także przedstawiciele firm zlecających reklamę alkoholu osobom, które w następnej kolejności publikowały ją na swoich profilach w social mediach. Do tych pracowników należą Jakub N., Maciej M., Aneta T., Adam Sz., Dominika B., Kamil B., Łukasz S. oraz Małgorzata L.

„Osobom tym zarzucono zlecanie oraz prowadzenie reklamy alkoholu w postaci wina, oraz innych napojów alkoholowych wbrew ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Reklama napojów alkoholowych miała być realizowana za pośrednictwem serwisu Instagram, przy udziale osób rozpoznawalnych w związku z ich aktywnością w mediach społecznościowych. Przypomnieć przy tym należy, że polskie przepisy ustanawiają zakaz reklamy napojów alkoholowych innych niż piwo” – źródło przytacza oświadczenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Według źródła zasięg tych reklam, które były skierowane głównie do młodszych odbiorców, był duży. Portal społecznościowy Instagram miał zarejestrowanych 10,7 mln użytkowników na początku 2022 roku w Polsce.

„Dostęp do serwisu jest bezpłatny i nie wymaga instalowania żadnych aplikacji. Wszystkie profile, których dotyczy niniejsze postępowanie, funkcjonowały jako publiczne, a tym samym dostęp do zamieszczonych treści nie był uzależniony od wcześniejszej akceptacji ze strony właściciela profilu. Łączna liczba osób obserwujących profile osób uczestniczących w procederze wynosiła blisko 5 mln osób” – oznajmiła prokuratura. Dodała, że „czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą grzywny w wysokości od 10 tys. do 500 tys. zł” – czytamy dalej. (af)

Źródło:

tokfm.pl, Celebryci nielegalnie reklamujący alkohol staną przed sądem. Padła data, 22.02.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin