.

„Lista wstydu”. Naukowcy z Yale wskazują, które firmy nie wycofały się z Rosji

dodano: 
18.03.2022
komentarzy: 
1

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę wiele firm wycofało się z prowadzenia interesów w kraju agresora. Są też jednak takie, które nadal oferują tam swoje produkty i usługi – mimo krytyki ze strony opinii publicznej. Listę firm, które zrezygnowały z działalności w Rosji oraz tych, które tam pozostały, opracowali naukowcy z Yale.

Zestawienie przygotował zespół prof. Jeffreya Sonnenfelda z Yale School of Management. Najpierw lista składała się z dwóch części: firm, które wycofały się z Rosji, i przedsiębiorstw, które wciąż prowadzą działalność w tym kraju. Później naukowcy podzielili marki na cztery kategorie: firmy, które całkiem wstrzymały działalność w Rosji; firmy, które tymczasowo zawiesiły działalność w Rosji, ale zachowują możliwość powrotu do prowadzenia tam biznesu; firmy, które ograniczają niektóre operacje w Rosji lub opóźniają inwestycje w tym kraju; oraz firmy, które przeciwstawiają się żądaniom wyjścia z Rosji i wciąż prowadzą tam interesy.

Naukowcy stale aktualizują listę, by jak najlepiej pokazywała najnowsze decyzje poszczególnych przedsiębiorstw.

18 marca 2022 (stan na godzinę 13:30) w zestawieniu znalazło się 27 firm, które nie wycofały się z Rosji. Na tej liście są:

Accor
Air Products
AstraZeneca
Asus
Auchan
Baker Hughes
Cloudflare
Decathlon
Emerson Electric
Emirates Airlines
Glencore
Greif
Gruma
Halliburton
International Paper
IPG Photonics
Koch Industries
Leroy Merlin
LG Electronics
Metro
Nalco
Natura and Company
Oriflame Cosmetics
Schlumberger
Subway
Weatherford International
Young Living

Wśród firm, które ograniczają niektóre działania lub opóźniają inwestycje w Rosji, naukowcy umieścili 84 przedsiębiorstwa. Są wśród nich m.in. Allianz, Bosch, Carlsberg, Danone, Henkel, Nestlé, Pepsi, Pfizer, Philip Morris, Procter&Gamble, Renault, Siemens, Unilever czy Whirlpool.

Czytaj też: Auchan, Danone, Leroy-Merlin czy Decathlon nie wycofały się z Rosji. Mierzą się z krytyką

152 firmy zdecydowały się na wycofanie z Rosji, a ponad 180 tymczasowo zawiesiło swoją działalność w tym kraju. Pełna lista jest dostępna na stronie.

Naukowcy przekazują, że stworzenie zestawienia realnie wpłynęło na decyzje przedsiębiorstw – dowiadujemy się, że kiedy 28 lutego opublikowano pierwszą listę, jedynie kilkadziesiąt firm ogłosiło swoje odejście. „Od tego czasu wycofały się z niej setki firm i jesteśmy dumni, że nasza lista pomogła milionom ludzi na całym świecie zwiększyć świadomość i podjąć działania” – napisali naukowcy. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin