.

TikTok pozywa Montanę i oskarża o naruszenie konstytucji

dodano: 
25.05.2023
komentarzy: 
0

22 maja 2023 roku TikTok złożył pozew przeciwko stanowi Montana w związku z ustawą, która miałaby zakazać używania popularnej aplikacji od 2024 roku – informuje cnn.com.

Według TikToka zakaz narusza konstytucję USA. Firma twierdzi, że obawy dotyczące uzyskania dostępu do danych Amerykanów przez chiński rząd są bezpodstawne.

Ustawa została podpisana przez gubernatora Montany, Grega Gianforte w maju 2023 roku. Według niej TikTok lub sklepy z aplikacjami udostępniające TikToka mogą zostać ukarane karą grzywny w wysokości 10 tys. dolarów – czytamy.

„Spodziewaliśmy się konsekwencji prawnych i jesteśmy w pełni przygotowani do obrony prawa, które pomaga chronić prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców Montany” – powiedziała Emily Flower, rzeczniczka prokuratora generalnego stanu Montana.

Ustawa wynika z obaw amerykańskich urzędników, jakoby chiński rząd mógł uzyskać dostęp do amerykańskich danych za pośrednictwem TikToka w celach szpiegowskich, mimo że nie ma na to żadnych dowodów – tłumaczy źródło. 

TikTok dąży do unieważnienia ustawy przez sąd. Twierdzi, że kroki prawne ze strony stanu Montana są oparte wyłącznie na bezpodstawnych spekulacjach.

Dyrektor generalny TikToka Shou Chew powiedział, że amerykański gigant technologiczny Oracle rozpoczął przegląd kodu źródłowego TikToka w ramach szerszej inicjatywy firmy Project Texas, która ma na celu zapewnienie amerykańskich urzędników państwowych, że dane użytkowników są wystarczająco chronione przed nieautoryzowanym dostępem, zwłaszcza przez Chiny – informuje źródło. (zd)

Źródło:

cnn.com, TikTok sues Montana over new law banning the app, TikTok CEO says ‘we will prevail’ against Montana ban, 23.05.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin