Pomysły na wysyłkę kreatywną – 14 przykładów z Polski i ze świata

dodano: 
22.03.2021

Autor:

Karol Schwann
komentarzy: 
0

Wysyłka kreatywna potrafi być zmorą dla PR-owców, pracujących w warunkach ciągłego deficytu czasu. Aby skrócić czas potrzebny na przygotowanie „czegoś ciekawego” dla klienta, zebrałem 14 przykładów takich wysyłek. Ku inspiracji dla wszystkich zabieganych specjalistów od komunikacji.

O ile tylko mamy odpowiednio dużo czasu, tworzenie wysyłki kreatywnej może być jednak całkiem niezłą zabawą. Jak wynika z poniższych przykładów, bawić można się wszystkim - kontekstem, formą i rozmiarami przesyłki. 

Zabawa formą

Żeby stworzyć kreatywną wysyłkę, niekoniecznie trzeba sięgać po karkołomne pomysły. Na pomoc może przyjść Wujek Google. Rahul Mahtani i Yofred Moik wpadli na pomysł stworzenia funkcji w Google Mail, która umożliwiłaby generowanie kopert z mapą. Jeśli wysyłacie komuś zaproszenie na organizowane albo promowane przez Was wydarzenie - możecie pójść podobnym tropem, wykorzystując na przykład Google Street View.

 

Źródło: yankodesign.com

Koperta to nie jedyny materiał, który można twórczo wykorzystać przy tworzeniu wysyłki. Prawda jest taka, że możemy sięgnąć po wszystko... nawet mydło lub pęk kluczy. Poniżej dwa przykłady zaproszeń na pokaz mody.

Źródło: moodynympho.tumblr.com

Źródło: anothermag.com

Nie tylko branża modowa stosuje tak oryginalne rozwiązania. Bratysławska Akademia Teatralna rozesłała zaproszenia na pokaz MacBeth w postaci papierowych torebek na jedzenie. Autorka pomysłu w ciekawy sposób nawiązała również do samej sztuki, w której pojawiły się odniesienia do konsumpcyjnego stylu życia.

 

Źródło: behance.net

Skoro cechą charakterystyczną promowanego produktu są jego małe rozmiary, to czemu nie przygotować mikroskopijnej wysyłki. Tym tropem poszło BBDO, przygotowując kampanię dla marki Smart.

 

Źródło: adsoftheworld.com

Interakcja i grywalizacja

Wiadomo nie od dziś, że wchodzenie w interakcję z odbiorcą to dobry sposób na zostanie zapamiętanym. Jak pokazują twórcy tego mailingu, taki efekt można osiągnąć bardzo prostą metodą.

Źródło: behance.net

Podobne rozwiązanie zastosowała także agencja Leo Burnett, przygotowując wysyłkę świec promujących Godzinę dla Ziemi.

Źródło: adsoftheworld.com

Nieco wyższy poziom to wysyłanie pudełek do złożenia. Na przykład w kształcie aparatu Polaroid.

Źródło: petapixel.com

Natomiast najwyższy poziom to stworzenie całej gry. Tutaj rodzimy przykład od studia RED MELON, które wzięło na warsztat popularną grę w kółko i krzyżyk.

Źródło: behance.net

Opakowanie

O ile Twoja wysyłka zawiera kilka elementów, prawdopodobnie będziesz potrzebował pudełka. To kolejna rzecz, która jest dobrym materiałem do eksperymentów. W jaki sposób je zaprojektować, aby nawiązywało do marki Twojej lub Twojego klienta?

Najdalej poszło studio projektowe SO, które postanowiło nawiązać do promowanego produktu... tworząc wierną kopię (co prawda tylko obudowy, bo mowa o konsoli PlayStation). Nie trudno się domyślić, że wysłanie działających egzemplarzy, ku uciesze dziennikarzy, zrujnowałoby budżet projektu. W tym przypadku skopiowana obudowa kryła dwie kasetki z informacją prasową, demami gier i broszurami. 

Źródło: socreative.co.uk

Do tematu można też podejść mniej dosłownie, również osiągając ciekawy efekt. Press kit promujący wspólny projekt marki kosmetycznej The Face Shop i Coca Coli został rozesłany w pudełkach imitujących automaty z napojami.

 

Źródło: behance.net

Opakowanie może posłużyć również do zbudowania narracji. W tę stronę poszła agencja Heaz, która stworzyła press kit dla producenta kosmetyków COSRX. Tutaj wszystko kręci się wokół podróży.

Źródło: packagingoftheworld.com

Wreszcie pudełko może być także elementem większego projektu. Marki Saucony i Pilot połączyły siły i zorganizowały konkurs dla projektantów. Jego celem było stworzenie grafiki na pudełka od butów. Prace konkursowe miały powstać właśnie na przesłanych pudełkach, stworzonych specjalnie na tę okazję.

 

Źródło: zapakuj.to

Pudełko może także z powodzeniem zastąpić kopertę. Właśnie w tę stronę poszło BMW, rozsyłając do influencerów zaproszenia na jazdę próbną modelu X2. Do tego celu użyło pudełka z przegrodą, przez którą trzeba było się przedrzeć (interakcja ważna rzecz), aby dostać się do środka. Ten prosty pomysł dobrze wpisał się w hasło promocyjne „Be The One Who Dares”. W tym przypadku elementem dodatkowo przyciągającym uwagę nie była nietypowa forma opakowania, ale jego eleganckie wykończenie.

Źródło: zapakuj.to

Karol Schwann – Content Specialist i Copywriter w Zapakuj.to. Przez całe zawodowe życie mniej lub bardziej zajmował się pisaniem i planowaniem. Zaczynał jako dziennikarz, później został PR-owcem, a od półtora roku zajmuje się content marketingiem.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin