.

wykres

I kwartał 2021 na rynku pracy w PR: sytuacja nieco lepsza niż pod koniec zeszłego roku

dodano: 
12.05.2021

Autor:

PRoto.pl
komentarzy: 
0

W pierwszym kwartale 2021 roku w zakładce Praca na PRoto.pl pojawiło się 202 oferty pracy skierowane do osób zajmujących się szeroko pojętą komunikacją. To liczba nieco mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wówczas opublikowano 211 ofert, ale większa niż w poprzednim kwartale – wtedy pojawiło się 137 ogłoszeń o pracy w branży PR.

W 2021 roku najwięcej ofert pojawiło się w marcu – było ich 71. W styczniu i lutym opublikowano ich odpowiednio 64 i 67. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Choć w sumie wtedy ofert było więcej, duży spadek widoczny był w marcu – wtedy pojawiło się tylko 45 ogłoszeń. Ta liczba zapowiadała późniejsze załamanie na rynku pracy w PR spowodowane pandemią COVID-19 – w drugim kwartale było bowiem łącznie zaledwie 72.

Zobacz więcej: II kwartał 2020: załamanie na rynku pracy w PR

2020 rok: zła sytuacja na rynku pracy w PR

>>> Szukasz pracownika? Dodaj bezpłatne ogłoszenie na PRoto.pl!

W pierwszym kwartale 2021 roku agencje PR opublikowały 148 ogłoszeń (73 proc.). 54 oferty pracy (27 proc.) pochodziło od firm i instytucji.

Agencje najczęściej poszukiwały konsultantów i asystentów – do nich skierowane było 42 proc. ofert – oraz specjalistów, których dotyczyło 39 proc. ogłoszeń. Znacznie rzadziej rekrutowano menedżerów i dyrektorów oraz praktykantów i stażystów – w obu przypadkach oferty te stanowiły 9,5 proc. ogłoszeń zamieszczonych przez agencje PR.

Firmy i instytucje w większości przypadków poszukiwały natomiast specjalistów – do nich skierowane było aż 80 proc. ofert. Na drugim miejscu znalazły się ogłoszenia na menedżerów i dyrektorów (13 proc.). Dużo rzadziej poszukiwano konsultantów i asystentów oraz praktykantów i stażystów – do tych ostatnich skierowano w pierwszym kwartale bieżącego roku zaledwie jedną ofertę.

Wciąż najwięcej (prawie 84 proc.) ogłoszeń o pracę dla PR-owców dotyczyło zatrudnienia w województwie mazowieckim, przede wszystkim w Warszawie. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie, jednak już z dużo mniejszą liczbą ofert. W ogłoszeniach nadal często pojawiała się możliwość pracy zdalnej lub w modelu hybrydowym.

W większości przypadków od kandydatów wymagano co najmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego.

Agencje zwykle nie informowały o tym, dla jakich branż mają pracować nowo zatrudnione osoby. Najczęściej rekrutacje w analizowanym okresie prowadziły MSL, Public Dialog, OneMulti i Havas PR Warsaw.

Wśród firm i instytucji najczęściej PR-owców poszukiwały urzędy, samorządy czy administracja publiczna, a także branże: IT i nowe technologie oraz kultura, sztuka, rozrywka. (mb)

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter


 

Akceptuję regulamin