Działacze społeczni walczą o wizerunek Polski na Wikipedii

dodano: 
15.02.2018
komentarzy: 
0

Instytut Zmian w ramach projektu „Patriot” ma zamiar wykorzystać Wikipedię do budowania wizerunku Polski za granicą. Działacze społeczni chcą tłumaczyć hasła na temat historii naszego kraju, jego relacji z Żydami i kondycji gospodarki. Celem jest: popularyzacja kultury, przeciwdziałanie przekłamaniom historycznym oraz zwiększanie atrakcyjności Polski – podaje polsatnews.pl.

„W związku z międzynarodowymi kontrowersjami po przyjęciu noweli ustawy o IPN” – mówi źródłu Tomasz Gontarz, koordynator projektu „Patriot” – „chcemy wziąć sprawy we własne ręce i aktywnie włączyć się w obronę wizerunku naszego kraju poprzez przekazywanie prawdy historycznej osobom, które języka polskiego nie znają”.

Czytaj więcej:
„Rację trzeba umieć sprzedać”. Eksperci o konflikcie Polski i Izraela

Instytut Zmian staje do walki z określeniem „polskie obozy zagłady”, które w związku ze sporem dyplomatycznym Polski i Izraela zaczęło się coraz częściej pojawiać w debacie publicznej. Orężem Gontarza i jego współpracowników ma być tłumaczenie i rozbudowywanie istniejących już notek na Wikipedii o pozytywnych kartach we wspólnej, polsko-żydowskiej historii: rodzinie Ulmów, Irenie Sendlerowej, Janowi Karskiemu, „Żegocie” czy Antoninie Żabińskiej – czytamy.

Tłumacząc teksty na zagraniczne edycje Wikipedii, Gontarz i pozostali chcą uwrażliwiać internautów z całego świata na to, że Polacy nie byli współsprawcami Holocaustu, tylko osobami ratującymi w tamtym czasie Żydów. „Nie chcemy uprawiać propagandy, tylko rzetelnie informować” – deklaruje przy tym w rozmowie ze źródłem koordynator projektu „Patriot”.

Czytaj więcej:
Rycerz stanie na straży dobrego imienia Polski

Instytut Zmian istnieje od 2010 roku i zajmuje się działalnością informacyjną z zakresu prawa, ekonomii i gospodarki państwowej. Jego celem jest również upowszechnianie nauki i popularyzowanie aktywności społecznej – czytamy. W stowarzyszeniu działają obecnie m.in. studenci i absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także osoby pochodzące ze środowiska bankowego. (mp)

Źródło:

polsatnews.pl, Walka z „polskimi obozami” za pomocą Wikipedii. „Aktywna obrona wizerunku Polski”, 12.02.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin