Facebook wprowadza centrum informacyjne na temat zdrowia psychicznego

dodano: 
07.10.2020
komentarzy: 
0

Facebook chce pomóc użytkownikom radzić sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym. 5 października 2020 roku serwis poinformował uruchomieniu Emotional Health Resource Center – centrum informacyjnego na temat zdrowia emocjonalnego. Pojawią się tam wskazówki i informacje pochodzące od ekspertów zajmujących się tematyką zdrowia psychicznego.

Facebook

Źródło: about.fb.com

Jak tłumaczy portal społecznościowy, pandemia koronawirusa wpłynęła na problemy ze zdrowiem psychicznym osób z całego świata i konsekwencje tego będą odczuwalne przez wiele kolejnych lat. Facebook, chcąc ułatwić ludziom dostęp do potrzebnego wsparcia, zaczął współprace z organizacjami takimi jak NAMI, Kids Help Phone czy It’s OK to Talk i zgłębiał tematy m.in. radzenia sobie ze stresem związanym z finansami, startą czy żalem. Zdobyte dzięki temu zasoby zostaną zamieszczone w Emotional Health Resource Center, które docelowo ma być dostępne dla użytkowników na całym świecie – pojawią się tam także informacje związane z problemami lokalnymi, które pochodzić będą od krajowych ekspertów. Centrum ma być rozwijane o nowe funkcje i obszary tematyczne w oparciu o wytyczne zewnętrznych partnerów serwisu społecznościowego.

Facebook

Źródło: about.fb.com

Dodatkowo Facebook poinformował o wprowadzeniu szeregu nowych funkcji w swoich aplikacjach, które mają pomóc użytkownikom skontaktować się z ekspertami. Od marca 2020 roku osoby korzystające z WhatsAppa mogą skorzystać z chatbota Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i zdobyć wiarygodne informacje o koronawirusie. Teraz opcja została poszerzona o Digital Stress Management Guide – przewodnik WHO zwierający proste techniki zmniejszania stresu i zachowania dobrego samopoczucia psychicznego.

W Messengerze udostępniono nowy pakiet naklejek zaprojektowanych we współpracy z WHO, które mają ułatwić rozmowy o zdrowiu psychicznym. Dodatkowo przez komunikator można skontaktować się z Crisis Text Line – jednostką skupiającą wolontariuszy, którzy zapewniają wsparcie w sytuacjach kryzysowych dla użytkowników z USA, Kanady, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Działania te mają zapobiegać samobójstwom i okaleczeniom.

Z kolei na Instagramie pojawią się przewodniki dotyczące samopoczucia psychicznego. Będą to m.in. treści stworzone we współpracy z Fundacją Jed, aby pomóc nastolatkom zrozumieć, w jaki sposób czas spędzony w internecie może wpływać na ich zdrowie emocjonalne, oraz wskazówki od Koreańskiego Centrum Zapobiegania Samobójstwom, dzięki którym mężczyźni mogą dowiedzieć się, jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym bez wstydu.

Facebook poinformował także o planach stworzenia nowego talk-show w Facebook Watch. Program o roboczym tytule „Peace of Mind with Taraji” poprowadzą aktorka Taraji P. Henson i jej przyjaciółka Tracie Jade Jenkins, która pełni funkcję Executive Directora w Boris Lawrence Henson Foundation – fundacji założonej przez Taraję P. Henson. Poruszane przez nie tematy mają dotyczyć wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, przed jakimi stoi obecnie ludzkość – szczególnie osoby czarnoskóre. Program ma wystartować jeszcze w 2020 roku.

Portal społecznościowy przybliżył także temat swoich współprac z ekspertami. Dowiadujemy się, że Facebook współpracuje z The Aspen Institute, aby pogłębić zrozumienie problemów takich jak samotność oraz wpływ, jaki mają na nią więzi społeczne czy technologie.

Serwis prowadzi także badania dotyczące wpływu Instagrama na dobre samopoczucie użytkowników. Facebook przekazuje, że zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie odczuwają presję, aby pokazywać swoje idealne życie i z tego powodu chce znaleźć granicę pomiędzy inspirowaniem się innymi a stresem związanym z potrzebą dorównania im.

Facebook chce porozmawiać z ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby dowiedzieć się, jak postrzegają zachowania społeczne na Instagamie oraz jakie funkcje czy narzędzia można wprowadzić w serwisie, aby pomóc ludziom (zwłaszcza młodym) radzić sobie z presją. (ak)

Źródło:

about.fb.com, Connecting People to Mental Health Resources Around the World, 05.10.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin