REKLAMA

Open space jednak szkodzi relacjom

dodano: 
15.09.2016
komentarzy: 
0

Mylą się ci, którzy myślą, że praca w jednym, otwartym pomieszczeniu pozytywnie wpływa na relacje między ludźmi. Udowadniają to wyniki badań Uniwersytetu Technicznego w Auckland – czytamy ma theguardian.com.

Okazuje się, że paradoksalnie przez pracę w tzw. open spasie stajemy się aspołeczni. Dzieląc z innymi przestrzeń, jesteśmy bardziej roztargnieni, nieufni i gorzej nam się współpracuje z pozostałą częścią zespołu, źle oceniamy również wsparcie ze strony szefa.

W przywołanym badaniu udział wzięło 1000 pracujących Australijczyków. Z ich odpowiedzi wynika, że zamiast wykonywać obowiązki w open spasie, lepiej pracować z domu. Dowiadujemy się także, że harmonię w pracy zachować można również dzieląc przestrzeń z 1 czy 2 współpracownikami.

Jak podaje theguardian.com, popularność open space’ów wynika z wysokich kosztów wynajmu powierzchni biurowych i powszechnego wykorzystywania takich urządzeń jak laptopy, smartfony czy tablety. Jest jednak kilka sposobów, by ułatwić sobie pracę w miejscu, które dzielimy w wieloma osobami. Autorka tekstu Rachel Morrison wymienia panele, półki na książki czy „zielone ściany roślin”, które miałyby odgradzać pracowników od siebie. W walce z hałasem pomogą natomiast słuchawki.

W badaniach Pitt and Bennett z kolei czytamy o biurach z pokojami, które można wcześniej zarezerwować, miejscami dla grup z możliwością przeprowadzenia telekonferencji czy pomieszczeniami relaksu przystosowanymi do nieformalnej współpracy, w których znajdują się kanapy i niskie stoliki.

Na koniec Morrison podkreśla, że nie rekomenduje zarówno pracy w open spasie, jak i w całkowitej samotności. Spontaniczne relacje sprzyjają bowiem osiąganiu sukcesów – czytamy.

Rachel Morrison – starszy wykładowca w szkole biznesu na Uniwersytecie Technicznym w Auckland.

(ak)

Źródło:

theguardian.com, Clash of the coworkers: how open-plan offices make us more antisocial, Rachel Morrison, 12.09.2016
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

REKLAMA

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin