Parlament Europejski chce zakazać m.in. plastikowych słomek

dodano: 
11.10.2018
komentarzy: 
0

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego poparła rezolucję, według której od 2021 roku wykorzystywanie plastikowych słomek, sztućców, mieszadeł czy torebek foliowych ma być zakazane na terenie Unii Europejskiej. Organ UE tym samym chce oficjalnie nakazać to, co część marek – takich jak Starbucks, McDonald’s czy Mariott International – ogłaszało z własnej inicjatywy w ostatnich miesiącach.

Komisja Europejska w swoich opracowaniach wskazuje, że ponad 80 proc. śmieci pływających w światowych wodach to plastik, który wpływa na środowisko naturalne różnych gatunków zwierząt, a przez to – na łańcuch pokarmowy, którego częścią jest człowiek. Europejskie organa chcą temu przeciwdziałać. Według przyjętego przez część Parlamentu projektu, państwa zrzeszone w Unii – oprócz tego, że nie będą mogły korzystać ze słomek i tym podobnych przedmiotów – będą musiały znacząco ograniczyć wykorzystanie przedmiotów, dla których nie istnieje alternatywa. Parlament w informacji prasowej wymienia m.in. jednorazowe pudełka na jedzenie (burgery, owoce, warzywa, desery), plastikowe butelki czy filtry papierosów. Na cenzurowanym znalazł się także sprzęt rybacki, który – jak podaje Parlament – stanowi 27 proc. wszystkich śmieci znajdowanych na europejskich plażach.

Czytaj też:
„Tu pijesz bez słomki” – akcja, której celem jest wycofanie plastikowych rurek z polskich pubów i restauracji

„Europa jest odpowiedzialna jedynie za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Może jednak – i powinna – być głównym źródłem pomysłów na rozwiązanie tego problemu (…). Zakazywanie, ograniczanie użycia, opodatkowywanie, ale też zastępowanie i wystosowywanie ostrzeżeń – państwa członkowskie mają wiele możliwości. To od nich zależy, by wybierać rozważnie i starać się robić coraz więcej” – powiedział Frédérique Ries, autor popartego przez Parlament Europejski dokumentu i członek partii ALDE.

Komisja środowiska PE podaje, że rezolucja ma być teraz przedmiotem głosowania wszystkich członków Parlamentu. (mp)

Źródło:

Zdjęcie główne: Kanapou Bay, NOAA Photo Library, [CC BY 2.0], via flickr.com
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin