REKLAMA

Rzeźbienie wizerunku Emmanuela Macrona

dodano: 
17.07.2017
komentarzy: 
0

Financial Times opublikował artykuł na temat działań wizerunkowych nowego prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Zdaniem gazety, młody, 39-letni przywódca kraju poświęca dużo uwagi swojemu image’owi oraz postrzeganiu prezydenckiej siły przez społeczeństwo.

Dwaj poprzedni prezydenci Francji, Nicholas Sarkozy oraz François Hollande, zdaniem wielu osłabili znaczenie tego urzędu. Prezydentura Macrona miałaby je odbudować, a celem jest stan z czasów rządów generała Charlesa de Gaulle’a – pisze Financial Times.

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Paryżu Macron uścisnął dłoń prezydentowi USA w  „łamiący kości" sposób – wylicza źródło. Jak czytamy, nie bez znaczenia jest też kompozycja na oficjalnym zdjęciu z gabinetu przywódcy Francji.

Źródło: twitter.com/EmmanuelMacron

Porównania z dawnymi czasami prezydentury przywołały też, zdaniem gazety, przemówienie na tle Luwru po wygranej w wyborach (podobnie zrobił François Mitterrand w 1981 roku) czy niedawne przyjęcie Władimira Putina w Wersalu, pałacu Ludwika XIV, słynnego Króla Słońce.

Nawiązania do francuskiego imperializmu nie przeszkadzają jednak Macronowi w publikowaniu zdjęć zrobionych podczas „zwykłych” sytuacji. Na Twitterze prezydenta często pojawiają się selfie z obywatelami, zdjęcia z treningów boksu czy meczów tenisa – zwraca uwagę gazeta.

Źródło: twitter.com/EmmanuelMacron

„Prezydent próbuje dostosować styl starej francuskiej monarchii do XXI-wiecznych standardów, co nie będzie łatwe… Chce być trochę de Gaulle’em, a trochę Trudeau” – komentuje dla Financial Timesa Philippe Moreau Chevrolet, szef komunikacji agencji MCBG.

„Francuzi są zadowoleni, że mają prezydenta, który zachowuje się i wygląda stosownie do urzędu. Są już zmęczeni byciem obywatelami kraju kierowanego przez kogoś, kto wydaje się »przeciętnym facetem«” – dodaje Thomas Guenole, politolog i researcher w think-tanku Iris.

Dwie trzecie Francuzów popiera styl komunikacji Macrona – wynika z badań firmy Odoxa-Dentsu przywołanych przez Financial Times. Niektórzy, jak potężny dziennik Le Monde, krytykują jednak prezydenta za mniejszą dostępność dla mediów – czytamy. Zdaniem dziennikarzy, działania Macrona nie tyle „tłumaczą jego politykę”, ile „rzeźbią jego wizerunek” – podaje za Le Monde Financial Times. (mp)

Zdjęcie główne: Presidencia de la República Mexicana/ CC BY 2.0

Źródło:

Financial Times, France hails Macron’s magisterial manner, Michael Stothard, 14.07.2017

REKLAMA

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin