Badanie Edelmana: społeczeństwo obawia się rozwoju sztucznej inteligencji

dodano: 
10.04.2019
komentarzy: 
0

Społeczeństwo coraz bardziej obawia się rozwoju sztucznej inteligencji i widzi w niej zagrożenie dla ludzkości – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Edelman. W raporcie przedstawione zostały opinie dwóch grup: ogółu społeczeństwa oraz pracowników wyższego szczebla sektora technicznego w dziedzinie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji.

Jak wynika z ankiety, 60 proc. ogółu i 54 proc. specjalistów uważa, że powinno się uregulować kwestie sztucznej inteligencji, aby ta mogła się bezpiecznie rozwijać. Również oczekiwania wobec rozwoju tej technologii są wysokie: aż 91 proc. kierownictwa sektora technicznego i 84 proc. społeczeństwa jest zdania, że jest to kolejna rewolucja technologiczna. Nie zmniejsza to jednak obaw wśród populacji, w której 62 proc. ma negatywne uczucia względem sztucznej inteligencji.

Sanjay Nair, globalny lider sektora technologii Edelmana, stwierdza, że „badanie zajmuje się kwestiami związanymi ze sztuczną inteligencją, od bardziej oczywistych pozytywnych aspektów takich jak poprawa opieki zdrowotnej i produkcji, po równie silne niepokoje dotyczące powszechnego zastosowania sztucznej inteligencji”. Nair zauważa, że obie grupy wykazują zainteresowanie nową technologią ale przyznaje, że „jednak występuje również znaczna niepewność i obawa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji może doprowadzić do powszechnej utraty miejsc pracy, nierówności w dochodach i wyobcowania społecznego”.

67 proc. populacji oraz 75 proc. specjalistów wierzy, że sztuczna inteligencja przyniesie korzyści osobom bogatym, a odpowiednio 54 i 43 proc. uważa, że jej rozwój zaszkodzi biednym. Zdaniem 71 proc. pytanego społeczeństwa oraz 65 proc. kadry technologicznej, wywoła również zanik zdolności intelektualnych u ludzi, zmniejszy potrzebę interakcji z innymi osobami, prowadząc do większej izolacji (odpowiednio 74 i 72 proc.) i wywoła reakcyjną postawę zagrożonego społeczeństwa (81 i 77 proc.).

Prawie połowa badanych – 49 proc. ankietowanych osób i 48 proc. specjalistów – twierdzi, że technologie rozwijają się za szybko. Ankietowani martwią się m.in., że inteligentne zabawki dla dzieci doprowadzą do ich alienacji względem rówieśników (73 proc. społeczeństwa i 70 proc. kadry technologicznej), a zdaniem 51 proc. badanej społeczności i 45 proc. specjalistów, filmy tworzone w technologii „DeepFake" mogą doprowadzić do sytuacji, w której żadna informacja nie będzie wiarygodna i zaufanie społeczne zaniknie.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Edelman latem 2018 roku na 1000 obywateli Stanów Zjednoczonych oraz 300 pracownikach wyższego szczebla sektora technicznego w dziedzinie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji. Pytania w ankiecie zostały opracowane przez Edelman AI Center of Expertise i uzupełnione informacjami ze Światowego Forum Ekonomicznego. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin