Jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii? Terapeuci pomagają za pośrednictwem TikToka

dodano: 
18.05.2020
komentarzy: 
0

Terapeuci wykorzystują TikToka do udzielania porad w czasie pandemii – opisuje edition.cnn.com. Jak czytamy, wielu specjalistów „przeniosło” swoją działalność na tę platformę już w pierwszych dniach pandemii. Dzięki temu pomagają użytkownikom przetrwać społeczną izolację. Celem podejmowanych działań jest podniesienie świadomości oraz zaprzestanie piętnowania tematu zdrowia psychicznego i szukania leczenia – tłumaczy źródło.

Według sondażu Kaiser Family Foundation prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych odczuła, że stres wywołany przez pandemię negatywnie wpłynął na ich zdrowie psychiczne – przytacza źródło. Czytamy także, że z niedawnego raportu JAMA Psychiatry wynika, że m.in. izolacja społeczna oraz stres związany ze stanem gospodarki mogą zwiększać liczbę samobójstw. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed możliwym „kryzysem zdrowia psychicznego” – też wśród nastolatków, które w czasie pandemii mają trudności z koncentracją, są drażliwe, zaniepokojone i nerwowe.

Aby pomóc ludziom przetrwać w tym trudnym czasie, wielu specjalistów zdecydowało się dzielić swoją wiedzą online. Jednym z nich jest David Puder, którego obecnie obserwuje na TikToku ponad 100 tys. osób – wskazuje edition.cnn.com. Psychiatra publikuje w serwisie filmy poruszające tematy takie jak zdrowie psychiczne czy mity na temat COVID-19. „Moim celem jest edukowanie i inspirowanie ludzi do podejmowania kroków w kierunku poprawy ich zdrowia psychicznego” – cytuje Pudera źródło.

David Puder TikTok

Źródło: tiktok.com/dr.davidpuder

Jak zauważa źródło, użytkownicy TikToka wykazują duże zainteresowanie treściami tego typu. Na platformie hashtagi takie jak #mentalhealthawareness, #mentalhealth i #mentalhealthmatters zostały wyświetlane setki milionów razy – czytamy dalej.

Edition.cnn.com przytacza wypowiedź Lynna Bufka, licencjonowanego psychologa klinicznego i pracownika American Psychological Association, w której zaznacza, że terapeuci muszą zachować szczególną ostrożność przy publikacji materiałów w mediach społecznościowych. „Gdy jest się licencjonowanym specjalistą, naprawdę jasne musi być to, że nie udziela się konkretnych porad w zakresie opieki zdrowotnej ani nie doradza się nikomu w sprawie konkretnych problemów i obaw” – cytuje Bufka źródło.

Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym zgadzają się z Bufkiem i zaznaczają, że ich celem nie jest diagnozowanie użytkowników TikToka – czytamy dalej. W social mediach pojawiają się jednak terapeuci, którzy w tego typu działaniach widzą dla siebie okazję biznesową. Dr Markiz Norton, licencjonowany doradca w zakresie zdrowia psychicznego, który ma około 75 tys. obserwujących na TikToku, w rozmowie ze źródłem przyznaje, że rozważa sposoby zarabiania takie jak współprace z markami w zakresie tematu zdrowia psychicznego czy zachęcenie użytkowników do terapii online.

Z drugiej strony źródło przytacza wypowiedź dr Julie Smith, psycholog klinicznej, którą na TikToku obserwuje ponad 75 tys. osób i która nie chce zarabiać dzięki mediom społecznościowym. „Terapia jest naprawdę bardzo ważna, ale kiedy jestem w pokoju terapeutycznym, mogę pomóc tylko jednej osobie na raz. Jeśli zrobię naprawdę pouczające wideo, może to mieć mniejszy efekt, ale przyniesie korzyść dla znacznie większej liczby osób” – cytuje Smith edition.cnn.com.

Julie Smith TikTok

Źródło: tiktok.com/@drjuliesmith

(ak)

Źródło:

edition.cnn.com, These therapists are using TikTok to help you get through the pandemic, Kaya Yurieff, 15.05.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin