Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Reakcja czytelników w internecie

dodano: 
11.10.2019
komentarzy: 
0

W czwartek, 10 października 2019 roku całą Polskę obiegła wiadomość o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów, wzmianki o autorce „Ksiąg Jakubowych” w ciągu doby od chwili ogłoszenia laureatów pojawiły się w polskim internecie ponad 35,8 tys. razy. To wyjątkowy wynik.

IMM zbadał, jak polscy internauci zareagowali na wiadomość o tym, że Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

IMM Olga Tokarczuk

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów

Łączny ekwiwalent reklamowy wygenerowany przez wszystkie wpisy i artykuły wyniósł aż 11,9 mln zł. Bardzo wysoki – szczególnie biorąc pod uwagę krótki przedział czasowy pojawiania się kolejnych wpisów – był zasięg wszystkich postów oraz publikacji. Zmonitorowane przez IMM dotarcie, wynoszące 94,1 mln, pozwala szacować, że ze wzmiankami o nagrodzie dla Tokarczuk każdy Polak zetknął się przynajmniej 2,5 raza.

Zdecydowanie najwięcej publikacji (93,3 proc.) pojawiło się w mediach społecznościowych. Szczególnie aktywni byli użytkownicy Twittera, z którego pochodzi ponad 24,1 tys. postów. Najczęściej udostępniany był tweet z oficjalnego konta Nagrody Nobla (@NobelPrize). Łącznie na Facebooku pojawiło się 8,4 tys. wzmianek w postaci postów i komentarzy. Najwięcej interakcji natomiast wywołał post na tej platformie opublikowany przez Macieja Stuhra: 18 tys. polubień, 1,5 tys. udostępnień, blisko 600 komentarzy.

W monitorowanych przekazach medialnych najczęściej pojawiającą się informacją jest sam fakt otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiego Nobla. Dołączenie jej do grona noblistów jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla polskiej kultury, dlatego też dziennikarze, blogerzy oraz czytelnicy zwracali uwagę na takie aspekty, jak reakcja ministra kultury Piotra Glińskiego na wiadomość o nagrodzie, a także deklaracja szefa resortu finansów Jerzego Kwiecińskiego o zaniechaniu podatku PIT od przychodów związanych z wyróżnieniem, jakim jest Nagroda Nobla.

Jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek współczesnych

Laureatka Literackiego Nobla debiutowała w 1993 roku, wydając książkę „Podróż ludzi Księgi", jednak prawdziwą popularność zdobyła dzięki swojej trzeciej powieści zatytułowanej „Prawiek i inne czasy" z 1996 roku. Za tę książkę Olga Tokarczuk otrzymała pierwszą z pięciu nagród Nike Czytelników, Paszport „Polityki" oraz nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejne uznane pozycje w dorobku Tokarczuk to m.in. „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”. Jej prace zostały ciepło przyjęte również przez zagranicznych czytelników, czego wyrazem jest przyznanie Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku za powieść „Bieguni”.

Autorka: Sylwia Hornowska, specjalista ds. PR w Instytucie Monitorowania Mediów

Zdjęcie główne: By Tomasz Leśniowski - Own work [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin